Aparat stały co to?

Piękny uśmiech to niewątpliwa zaleta naszego wyglądu zewnętrznego. Wpływa na pozytywne samopoczucie i poczucie wartości. Wielu pacjentów boryka się z niską samooceną spowodowaną niekorzystnie wyglądającymi zębami. Wpływa również na nasz stan zdrowia (wada zgryzu może powodować bóle głowy, nadmierne ścieranie się zębów, próchnicę). Jednak nie zawsze natura obdarza idealnie prostymi zębami. Wówczas należy udać się na konsultację ortodontyczną w celu oceny stanu uzębienia i wady zgryzu. Ortodonta po przeprowadzeniu wywiadu i  badania zaproponuje odpowiednie leczenie. Aparat stały ma na celu wyleczenie wady zgryzu, prawidłowe ustawienie zębów w szczęce. Dodatkowym walorem jest też estetyczny wygląd zębów. Wady zgryzu leczy się aparatami stałymi bądź ruchomymi. Ruchome stosuje się przy niewielkich wadach i u dzieci, które jeszcze nie mają wszystkich zębów stałych. Stały aparat stosuje się na stałe zęby. Ma on większe możliwości jeśli chodzi o leczenie wad zgryzu ze względu na większą siłę, z która działa na zęby. Mogą być one założone na górne i dolne zęby bądź tylko na jeden łuk zębowy. Wszystko zależy od tego, jaka wada zostanie zdiagnozowana. 

Cena aparatu stałego na dolne zęby

Jeśli pacjent zdecyduje się na leczenie ortodontyczne, zostaną wykonane zdjęcia rtg jamy ustnej, cefalometr, pantonogram, wyciski łuków zębowych. Należy również wyleczyć wszystkie ubytki w zębach. Następnie zostaje założenie aparatu na zęby. Ceny aparatu na dolne zęby wahają się w zależności od regionu Polski i materiału, z którego został wykonany. Wszystko zależy od możliwości finansowych pacjenta. Niezależnie od ceny każdy aparat będzie działał tak samo. Cena najtańszego aparatu metalowego waha się od 1500 zł do 2000 zł za jeden łuk zębowy, czy to dolny, czy górny. Tu ceny są takie same. Aparat ceramiczny będzie kosztował od 2500 zł. Najdrożej wyniesie założenie aparatu z niewidocznymi zamkami. Tu ceny zaczynają się od 5000 zł. Wszystkie ceny dotyczą jednego łuku. Warto dodać, że aparat stały nie jest refundowany i za jego założenie i późniejsze wizyty kontrolne pacjent zapłaci sam. Wiele klinik ma w swojej ofercie płatność ratalną, co jest bardzo dobrą opcją, żeby nie obciążyć znacząco budżetu i szybciej zdecydować się na piękny i zdrowy uśmiech. 

Czy warto zakładać aparat stały?

Jak najbardziej warto. Aparat na dolne zęby ma za zadanie wyprostować je, ustawić je w łuku i nadać im odpowiedni wizualny wygląd. Zapewni prawidłowe ustawienie zębów górnej szczęki i zachowa ich symetrię. Łatwiejsze będzie również zadbanie o higienę zębów jeśli będą one proste.  Wyleczy wadę zgryzu, która została stwierdzona przez ortodontę. Należy jednak pamiętać, że aparat zakłada się na oba łuki zębowe. Można jak najbardziej założyć tylko na dolny łuk. Jednak o tym decyduje ortodonta po wcześniejszym rozpoznaniu wady zgryzu. Założenie na dolne zęby może spowodować, że jednak potrzebny będzie aparat na górę i o tym ortodonta na pewno powinien poinformować pacjenta, ustalając plan leczenia ortodontycznego. 

Leave a Comment