Prostownica do włosów to małe niepozorne urządzenie, bez którego bardzo wiele zarówno kobiet, jak i mężczyzn nie wyobrażają sobie życia. Nic dziwnego. Jest wykorzystywana nie tylko do prostowania włosów, ale również do robienia loków czy fal na włosach. Dzięki niej w bardzo łatwy sposób można osiągnąć wymarzoną fryzurę, bez potrzeby suszenia włosów na szczotkę, czy sypiając w wałkach na głowie. Jednak czy ten cudowny i wszechstronny wynalazek jest, aby na pewno całkowicie bezpieczny dla włosów? Czy używanie prostownicy niszczy włosy?

Czy prostownice niszczą włosy?

Okazuje się, że istnieją duże szanse na to, że problemy z włosami można zawdzięczać prostownicy. Niestety wysokie temperatury nie sprzyjają włosom, przez co faktycznie codzienne używanie prostownicy może bardzo źle na nie wpływać. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że pod wpływem gorąca łuski włosów otwierają się, przez co zgromadzona wewnątrz woda odparowuje. To może powodować potem szybkie przesuszanie się i łamliwość włosów. Bardzo wiele osób w dodatku popełnia duże błędy w używaniu prostownicy, co potem może skutkować spaleniem włosów. Szczególnie narażone są końcówki. Jeżeli prostownica jest używana umiejętnie i z głową, włosy mogą nawet nie odczuć negatywnych skutków jej działania.

O czym należy pamiętać używając prostownicy?

Istnieje kilka zasad, których powinno się kategorycznie pilnować podczas codziennego używania prostownicy.

  • Należy zapomnieć o prostowaniu włosów, kiedy są one mokre w jakimkolwiek stopniu. Prostownicy używa się tylko i wyłącznie na włosach suchych. Jeżeli ktoś jest niecierpliwy powinien wyposażyć się w specjalną prostownicę do prostowania na mokrych włosów, jednakże wymaga ona większych umiejętności niż samo przeczytanie instrukcji obsługi.
  • To jakiej prostownicy się używa ma znaczenie.
  • Powinno się stosować specjalne kosmetyki, które będą chronić włosy przed wysoką temperaturą.
  • Nie przytrzymuje się włosów w prostownicy, ponieważ można je szybko spalić.

Ważne jest również, aby dawać włosom odpocząć co jakiś czas od prostowania przy użyciu wysokiej temperatury oraz nie używać najwyższej temperatury podczas zabiegu.

Jaka prostownica nie niszczy włosów?

To czy włosy się niszczą zależy również, od jakiego urządzenia się używa. Na rynku można spotkać kilka rodzajów prostownic, jednak które z nich należy wybierać, aby mieć jak najmniej niekorzystnych sytuacji?

  • Metalowa – ciężka, nieergonomiczna, długo się nagrzewa, a płytki są rozgrzewane nierównomiernie. Najtańsza na rynku.
  • Teflonowa – bardzo szybko się zużywa, ale jest lepsza od metalowej. Lekka i poręczna.
  • Ceramiczna – nagrzewa się szybko i równomiernie, jej płytki są gorące na całej powierzchni. Jest najtrwalsza. Istotne jest, aby prostownica była całkowicie ceramiczna.
  • Lustrzana – posiada najbardziej gładkie płytki, ponieważ są to płytki ceramiczne, wypolerowane na tak zwany efekt lustra.
  • Turmalinowa – dobre dla osób z tendencją do elektryzowania się włosów. Fryzura się dzięki niej nie puszy.
  • Tytanowa – płytki grzewcze są idealnie gładkie. Ryzyko tarcia włosów nie występuje.

Jaka prostownica nie niszczy włosów? Zwróć uwagę na bardzo ważną funkcję w prostownicach, czyli możliwość dopasowywania temperatury.

Ochrona termiczna włosów

Można skutecznie zapobiegać niszczeniu się włosów, które są narażone na wysoką temperaturę z powodu prostowania, czy suszenia. Jakie są sprawdzone sposoby na ochronę włosów?

W sklepach dostępne są różne produkty do zabezpieczania włosów, a jednymi z nich są kosmetyki termoochronne, których zadaniem jest tworzenie barier pomiędzy włosem a źródłem ciepła. Można je znaleźć w sklepach w postaci sprayu i mgiełki, które lepiej sprawdzają się do zabezpieczania włosów cienkich i z tendencją do przetłuszczania się oraz w postaci mleczka i kremu, które są polecane dla włosów gęstszych i grubszych.

Ochrona termiczna włosów to także olejki naturalne, które nie tylko chronią włosy przed wysoką temperaturą, promieniowaniem słonecznym, mrozem i silnym wiatrem, ale również (przy regularnym ich stosowaniu) dzięki nim widać poprawę samego wyglądu włosów, ponieważ stają się one błyszczące, nie elektryzują się i nie puszą.

Leave a Comment