Pytanie o dietę ketogeniczną zadaje sobie wiele osób, gotowych na podjęcie wyzwania i zmianę swoich dotychczasowych nawyków żywieniowych. Dieta ketogeniczna jest promowana jako jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się dodatkowych kilogramów. Choć jej zasady wydawać mogą się dość rygorystyczne, prawidłowe jej stosowanie gwarantuje dość szybką redukcję masy ciała.

Dieta ketogeniczna – efekty

Dieta ketogeniczna wymaga stosowania się do ściśle określonych zasad żywieniowych. Do minimum ogranicza się ilość spożywanych węglowodanów. Ich całkowita podaż nie powinna przekraczać 50 g dziennie. Dodatkowo wszystkie spożywane cukry powinny pochodzić z zielonych warzyw. Podstawowym źródłem energii są zdrowe tłuszcze (na przykład awokado, tłuste ryby morskie czy oliwa). Nie należy spożywać pokarmów wysoko przetworzonych. Źródło białka powinny stanowić jaja, chude mięsa, ryby, owoce morza i orzechy.

Dieta ketogeniczna – efekty odchudzania, tak jak w przypadku większości diet, zależne są od wielu czynników. Należą do nich między innymi wyjściowa masa ciała, tryb życia i poziom aktywności fizycznej, ewentualne problemy metaboliczne itp.  Niezwykle ważna jest również konsekwencja. Efekty chudnięcia wynikają bowiem z możliwości osiągnięcia przez organizm stanu ketozy, kiedy „paliwem” stają się ciała ketonowe, a organizm aktywnie spala zgromadzone zapasy tłuszczu. Spożycie zbyt wysokiej ilości węglowodanów wytrąca ciało z tego stanu i dietę trzeba zaczynać niejako od początku.

Ile schudniesz na diecie ketogenicznej?

Dieta ketogeniczna – ile się chudnie i w jakim tempie zależy od wymieniowych już wcześniej czynników. Jeśli jednak chcesz schudnąć, ale wydaje Ci się, że nie wytrzymasz zbyt długo w swoim postanowieniu, jeśli nie zobaczysz efektów, to ta dieta może być dla Ciebie. Efekty diety ketogenicznej są zwykle przynajmniej na początku jej stosowania dość spektakularne. Dlaczego? Po pierwsze, niska podaż węglowodanów nie sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. W początkowej fazie odchudzania organizm traci więc nadmiar zmagazynowanej wody. To nie to samo, co spalanie rezerw tłuszczu, jednak waga pokazywać będzie zdecydowany ubytek masy ciała. Na początku trudnej drogi do wymarzonej sylwetki taki mały sukces dodaje skrzydeł i motywuje do dalszego wysiłku!

Po drugie, cukier uzależnia, jedzenie słodyczy jest jak nałóg, trudno poprzestać na jednej kostce czekolady. Dieta ketogeniczna wymaga przeprowadzenia radykalnego cięcia. Jednocześnie odstawić trzeba wszystkie słodkie przekąski i napoje, a to daje spore oszczędności jeśli chodzi o spożywane dotąd kalorie.

Dieta ketogeniczna – efekty po miesiącu odchudzania

Dieta ketogeniczna – efekty po miesiącu jej konsekwentnego stosowania mogą być naprawdę zaskakujące! Dość często osoby na tej diecie mówią o utracie nawet 2,5 kg masy ciała już w pierwszym tygodniu. Taki gwałtowny spadek wagi może się utrzymać przez pierwsze tygodnie, więc w pierwszym miesiącu odchudzania można liczyć na utratę nawet 8 kg. Efekty są bardziej widoczne, jeśli poza ograniczeniem węglowodanów do dopuszczalnego minimum i pilnowaniu odpowiedniego stosunku ilości tłuszczów do białek, zastosuje się również deficyt kaloryczny.

W kolejnych miesiącach spadki wagi nie są już tak duże, jednak to właśnie wtedy organizm uruchamia rezerwy tłuszczu i zużywa je w procesach metabolicznych, więc to dopiero wtedy tak naprawdę dochodzi do spalania tkanki tłuszczowej. Wcześniejszy gwałtowny ubytek wagi to głównie skutek pozbywania się przez organizm nadmiaru wody. Samo to jednak może już poprawić samopoczucie i wygląd osoby na diecie. Mniej wody w organizmie to mniejsze obrzęki i uczucie lekkości, sprzyjające wytrwaniu w postanowieniu zmiany diety!

Leave a Comment