Naturalne paznokcie często się łamią, ponieważ ich płytka nie jest dostatecznie mocna, żeby sprostać np. uszkodzeniom mechanicznym czy przetarciom. Szczególnym zjawiskiem, a zwłaszcza problematycznym dla kobiet, są łamliwe paznokcie, które nie tylko nieestetycznie się prezentują, ale uniemożliwiają również wykonanie ładnego manicure. Istnieją jednak sposoby, dzięki którym można w prosty sposób uporać się z tym problemem, wzmocnić płytkę i zadbać o to, by dłonie wyglądały na zadbane i zdrowe. Jak mieć ładne paznokcie i w jaki sposób zapobiegać ich łamaniu? Zapraszamy do lektury!

Łamliwe paznokcie – dlaczego paznokcie są słabe?

Każdy z nas chciałby mieć piękne paznokcie, jednak wiele sytuacji sprawia, że ich stan nie jest najlepszy. Jednym z ważniejszych składników paznokci jest keratyna. Jest ona potrzebna do tego, żeby paznokieć mógł zdrowo się rozwijać i nie łamać się. Dlatego kosmetyczki często polecają stosowanie preparatów keratynowych, które je wzmacniają i odżywiają. Płytka w pewnym sensie odzwierciedla stan całego naszego organizmu.


Pielęgnacja paznokci jest niezwykle ważna, dlatego warto dbać o regularne obcinanie oraz piłowanie – zadbane dłonie są naszą wizytówką. Do złamań może dochodzić przy nieprawidłowym „traktowaniu” paznokci, na przykład przez długotrwałe moczenie czy narażanie ich na skrajne temperatury. Przyczyną łamliwości może być także nieodpowiednia dieta, ponieważ płytka staje się podatna na złamania przy niedoborze wielu różnych substancji, między innymi krzemu, cynku, potasu, magnezu, żelaza, wapnia czy witaminy B.

Jak dbać o paznokcie? Domowe sposoby

Istnieją domowe sposoby, dzięki którym można mieć naturalne i zdrowe paznokcie. Jedną z najpopularniejszych metod jest kąpiel w oliwie. Należy podgrzać oliwę z oliwek oraz dodać do niej troszkę soku z cytryny, a później moczyć dłonie w mieszance przez kilka minut. Po wyjęciu ich i osuszeniu warto posmarować je kremem. Dzięki tej technice nie tylko można mieć ładne paznokcie, ale dodatkowo poprawić stan skóry dłoni.


Piękne paznokcie można również mieć dzięki stosowaniu olejku rycynowego, który co prawda jest najczęściej wykorzystywany na włosy, ale świetnie działa także na uszkodzone paznokcie. Należy go przez chwilę wcierać w płytki, a także skórki. Czynność najlepiej powtarzać dwa razy dziennie.

Kolejnym domowym sposobem na zdrowe paznokcie jest kąpiel dłoni w siemieniu lnianym. Wystarczy dwie łyżki produktu wsypać do pół litra gorącej wody i odczekać kilka chwil. Kiedy temperatura roztworu nieco się obniży, należy zanurzyć w nim paznokcie na około 15-20 minut.


Dobrze może się także sprawdzić ocet jabłkowy. Preparat pozwala zachować ładne paznokcie ze względu na wysoką zawartość składników takich jak magnez, żelazo, wapń i potas. Należy zmieszać 1:1 wodę z octem i w tak przygotowanym roztworze zanurzyć paznokcie. Co ciekawe, ocet dodatkowo zwalcza infekcje i zakażenia.
Kolejnym domowym sposobem na zdrowe paznokcie jest stosowanie aloesu. Wystarczy codziennie przecierać liściem płytki i skórki, ponieważ roślina ma właściwości regenerujące, a ponadto bakteriobójcze i grzybobójcze.

Komentarz

Leave a Comment