Cellulit jest bardzo częstym zjawiskiem i charakteryzuje się mało estetycznym wyglądem. Najczęściej pojawia się na udach kobiet. Nie jest niebezpieczny, jednak zazwyczaj powoduje dyskomfort psychiczny u osób, u których występuje. Z tego powodu tak często próbuje się z nim walczyć. Na szczęście istnieją różne sposoby na cellulit. Niektóre wymagają wizyty w salonie kosmetycznym – inne mogą być wykorzystywane w domu. Czym dokładnie jest i jak zwalczyć cellulit?

Cellulit – co to jest?

Cellulit to zniekształcenie skóry wywołane nieprawidłowym rozmieszczeniem podskórnej tkanki tłuszczowej. Zazwyczaj powiększa się z czasem. Pojawia się głównie na udach, ale też pośladkach, biodrach czy ramionach. Okazuje się, że dotyczy większości kobiet i jest często spowodowany niewłaściwą dietą, piciem alkoholu, paleniem papierosów czy prowadzeniem siedzącego trybu życia.
Z perspektywy medycyny jest chorobą metaboliczną, która wiąże się z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu limfatycznego. Dolegliwość ta sprawia, że w komórkach tłuszczowych zaczynają odkładać się produkty przemiany materii, a ich nagromadzenie tworzy guzki, objawiające się pomarszczoną skórą.

Jak walczyć z cellulitem domowymi sposobami?

Jak pozbyć się cellulitu? Istnieje masa zabiegów kosmetologicznych i z zakresu medycyny estetycznej, jednak z omawianym zjawiskiem można sobie poradzić nawet domowymi sposobami. Jeśli więc masz cellulit na pośladkach lub na udach, poniżej znajdziesz kilka rozwiązań.


Co na cellulit sprawdzi się najlepiej? Warto przede wszystkim zająć się jego przyczynami. Pierwszym sposobem walki z cellulitem jest odpowiednia dieta. Dzięki niej można zadbać o regulację procesu przemiany materii. Pamiętaj więc, żeby spożywać dużo warzyw i owoców oraz kiełków. Powinno się jeść ciemne pieczywo, kasze oraz chude ryby, które zawierają sporo witamin, mikroelementów i błonnika. Warto także wybierać białe sery, tłuszcze roślinne i świeże zioła. Dobrym pomysłem jest także ograniczenie, a najlepiej całkowita rezygnacja z alkoholu i papierosów. Dobrze zredukować ilość przyjmowanego cukru i soli oraz tłuszczu zwierzęcego. Trzeba też pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu.


Eksperci na cellulit na udach i pośladkach polecają także peeling kawowy. Nie bez powodu tak wiele kosmetyków zawiera kofeinę. Ma ona właściwości ujędrniające. Do mieszanki dodaje się często cukier, ponieważ ma właściwości złuszczające. Jak przygotować preparat? Możesz na przykład zmieszać ze sobą 2 łyżki zmielonej kawy z łyżką oliwy z oliwek. Zamiast oliwy można użyć balsamu do ciała. Zaleca się stosowanie takiej kuracji co najmniej dwa razy w tygodniu, a efekty powinny się pojawić po około miesiącu.


Jako że cellulit jest związany z nieprawidłowym działaniem układu limfatycznego, można też wykonać limfatyczny masaż pośladków i ud. Warto go przeprowadzać po każdej kąpieli. Zaleca się stosowanie gąbki lub rękawicy do masażu. Należy okrężnymi ruchami masować skórę oraz ugniatać ciało od kostek w stronę ud, pośladków, najlepiej „przeciągnąć” masaż do brzucha i serca. Ma to na celu przesunięcie limfy.

Komentarz

Leave a Comment