Zatrzymywanie wody w organizmie nie należy do najprzyjemniejszych dolegliwości. Wiąże się niestety z szeregiem przykrych dolegliwości i niekiedy sama ustępuje. Co ważne, zatrzymywanie wody w organizmie może mieć bardziej błahe lub poważne przyczyny, dlatego warto nie bagatelizować takiego stanu, a szukać powodu.
Nadmiar wody w organizmie – objawy
Najłatwiej obserwowanym objawem zatrzymywania wody w organizmie jest puchnięcie i obrzęk kończyn, zwłaszcza po całym dniu w ruchu. Aby sprawdzić, czy rzeczywiście tak się stało, wystarczy delikatnie nacisnąć punkt na stopie, kostce lub łydce i chwilę potrzymać. Jeśli po podniesieniu palca zostało po nim wgłębienie, prawdopodobnie oznacza ono obrzęk. Innym objawem są przybranie na wadze oraz wahania liczby kilogramów. Może to być sygnał, że wody przybyło na tyle dużo, że jest to odczuwalne w aktualnej masie. Dalsze konsekwencje zatrzymania wody w organizmie stanowią drętwienie stawów oraz blednięcie skóry.
Nadmiar wody w organizmie – przyczyny
Jedną z przyczyn zatrzymywania się wody w organizmie jest nieco inny rozkład hormonów w trakcie zażywania antykoncepcji hormonalnej lub tuż przed miesiączką. Odpowiada za to zazwyczaj większe stężenie estrogenów. Inną przyczynę stanowi nieprawidłowe działanie naczyń układu limfatycznego. Gdy ciśnienie wewnątrz nich jest zbyt duże, woda może zacząć się odkładać w tkankach. Podobny czynnik ma znaczenie w naczyniach krwionośnych – jeśli jest zaburzone, nie może być prowadzona wymiana substancji i gazu z sąsiednimi tkankami. Kolejną przyczyną jest zaburzone działanie nerek. Jeśli filtracja nie zachodzi tak, jak powinna, wydalanej wody może być zbyt mało.
Jak pozbyć się wody z organizmu?
Sposoby na pozbycie się wody z organizmu są proste. Pierwszym z nich jest zwiększenie ilości pitej wody, zielonej herbaty, soków czy wybór jedzenia, które dużo jej zawiera – głównie warzyw i owoców. Nie sprawdzą się w tym przypadku napoje z dużą ilością cukru lub substancji słodzących. Inny sposób stanowi ograniczenie spożywania soli, ponieważ ona także wiąże wodę w organizmie. Z tego względu warto zwrócić większą uwagę na jej ilość w produktach oraz potrawach.
Sprzymierzeńcem w pozbywaniu się wody z organizmu jest błonnik. Jego duża zawartość stanowi kolejną zaletę spożywania dużej ilości świeżych warzyw i owoców.
Czy nadmiar wody w organizmie jest szkodliwy?
Ze względu na to, że zatrzymywanie wody w organizmie może zwiastować poważne problemy zdrowotne, warto szukać przyczyny. Czasami nie opuszcza w ogóle organizmu samodzielnie, a czasami to robi samoistnie. Ile czasu schodzi woda z organizmu? To zależy od wielu czynników, jednak jeśli utrzymuje się dłużej niż tydzień, zalecana jest wizyta u lekarza, ponieważ może zwiastować takie schorzenia, jak poważne w skutkach choroby nerek, wątroby, niedoczynność tarczycy, przewlekłą niewydolność żylną lub serca, a także zakrzepicę żył głębokich. Dlatego nie można bagatelizować stanu, gdy wody w organizmie jest zbyt wiele.
Dawno żadna lektura mnie tak nie wciągnęłą, przeczytane od deski do deski