Sklepowe półki pełne są produktów, które zachęcają wyglądem, kolorem i opakowaniem. Przeczytasz na nich, że wyrób jest ekologiczny, zdrowy, dietetyczny, wytwarzany według tradycyjnej receptury. Jeśli chcesz się przekonać, czy jest tak naprawdę, spojrzyj na etykietę. Sprawdzając skład i wartości odżywcze, unikniesz produktów szkodliwych dla zdrowia. Ucząc się czytać etykiety, wybierzesz te wyroby, które są nie tylko smaczne, ale również dobre dla twojego organizmu.

Czytanie etykiet – od czego zacząć?

Etykieta jeśli jest przygotowana zgodnie z obowiązującym prawem, powie Ci prawdę o produkcie, który zamierzasz kupić. Podstawowym błędem konsumentów jest to, że ich nie czytają. Z braku czasu albo wiedzy klienci dają się nabrać pięknie brzmiącym nazwom, które w wielu przypadkach nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Jeśli chcesz kupić sok jabłkowy, to na opakowaniu musi być napisane „sok”, jeśli będzie inny napis, sprawdź dokładniej etykietę.

Jak czytać etykiety produktów spożywczych – kilka praktycznych rad

  1. Ważna jest kolejność. Składniki na etykietach są wymieniane w kolejności malejącej. Na pierwszym miejscu jest ten, którego w produkcie jest najwięcej, a na ostatnim ten, którego jest najmniej. Niestety częstym zjawiskiem jest, że na pierwszym miejscu wymieniany jest cukier. Taki produkt od razu możesz zaklasyfikować jako niezdrowy i z pewnością niedietetyczny, nawet jeśli na jego opakowania wypisano wielkimi literami „fit”.
  2. Im krótszy skład produktów spożywczych, tym lepiej. Im lista jest dłuższa, tym większe prawdopodobieństwo, że znajdą się na niej substancje szkodzące zdrowiu. Naturalne, zdrowe i jednocześnie droższe składniki, stara się zastąpić tańszymi. Na przykład jogurt truskawkowy barwę otrzymuje nie dzięki odpowiedniej ilości owoców, ale poprzez dodatek soku z buraków. I tak lista może wydłużyć się o składniki, których lepiej unikać. Są nimi: barwniki, stabilizatory, regulatory kwasowości, przeciwutleniacze, konserwanty itp.
  3. Porównuj listę składników. Czytając etykietę, zwróć uwagę na zawartość składników zarówno tych szkodliwych, jak i tych dobroczynnych. Jako świadomy konsument możesz wybierać, co znajdzie się w Twoim koszyku. Mniejsza ilość tłuszczy, cukrów, a większa błonnika i witam to właściwy wybór.
  4. Daty mają znaczenie. Zwróć uwagę na terminy ważności:

  • „najlepiej spożyć przed” – informuje o tym, jak długo produkt, które jest prawidłowo przechowywany, zachowuje swoje właściwości.
  • „należy spożyć do” – wskazuje datę, po upływie której nie należy spożywać produktu, ze względu na ryzyko zatrucia
  • 5. Ukryty cukier. Etykiety produktów spożywczych kryją w sobie różne tajemnice. Wiesz już, że cukier występujący na pierwszej pozycji nie oznacza nic dobrego. Wiedzą o tym również producenci pożywienia. Dlaczego stosują różne zabiegi mające ukryć to, co niezdrowe. Stosują wtedy inne nazwy lub podobne substancje. Przykładem jest dosładzanie wyrobów syropem glukozowo-fuktozowym. Ma takie samo szkodliwe działanie jak cukier. Ukryty jednak pod inną nazwą nie wzbudza podejrzeń. Często w składzie właśnie ten syrop jest na pierwszym miejscu, a cukier na dalszych pozycjach. Sprawia to wrażenie, że jogurt czy czekoladki są bardziej zdrowe.

    Tych kilka wskazówek, jak czytać etykiety, pomoże Ci w dokonywaniu zdrowych wyborów w czasie codziennych zakupów. Kieruj się nimi, a Twój organizm będzie wdzięczny.

    Komentarz

    Leave a Comment