Pewnie wiele osób nie zadaje sobie pytania, co zrobić z olejem po smażeniu, tylko po prostu wylewa go do zlewu bądź toalety. Niestety nie jest to prawidłowym zachowaniem i powinno się tego wyzbyć. Olej kuchenny, który trafi do rur kanalizacyjnych, pod wpływem niższej temperatury jest w stanie zgęstnieć, przez co zapycha rury. Dalej może spowodować nawet pęknięcie rur, co poskutkuje zalaniem domu lub mieszkania. Warto obchodzić się ze zużytym olejem odpowiednio, aby nie narażać się na niepotrzebne przymusowe i kosztowne remonty instalacji kanalizacyjnej.


Co zrobić z zużytym olejem po smażeniu?


Warto jasno zaznaczyć, że zużyty olej kuchenny faktycznie się wyrzuca, a nie wylewa. Nie należy go absolutnie nigdzie wylewać, czy to na dwór, czy do kanalizacji, ponieważ jest to nieekologiczne i nieodpowiednie. Zastanawianie się nad tym, co właściwie powinno zrobić się ze zużytym olejem kuchennym, krąży po sieci już od dawna i ciągle wraca jak bumerang, ponieważ odpowiedzi nie są satysfakcjonujące. Niestety, lenistwo doprowadza do tego, że nikt jakoś specjalnie nie dba o to, czy rury zostaną zatkane. Wyrzucanie oleju może okazać się zbyt męczące dla jednej części społeczeństwa, przez co dochodzi do zanieczyszczeń i wypychania ścieków kanalizacyjnych na ulicach.

Jak należy odpowiednio postąpić ze zużytym olejem do smażenia? Małe ilości można z patelni lub innego naczynia wytrzeć ręcznikiem papierowym, a następnie wyrzucić do kosza na śmieci. I już po problemie. Jednakże inaczej postępuje się z większą ilością tłuszczu, bo w tym przypadku ręczniki papierowe nie będą wystarczające.


Jakie są sposoby na wyrzucenie oleju?


Olej ma to do siebie, że nie trzeba wyrzucać go od razu po pierwszym użyciu, jeżeli spełni się pewne określone zasady. Użyty tłuszcz nadaje się do następnego wykorzystania, co jest bardzo ekologiczne i zgodne z duchem zero waste, na które w tych czasach jest dość duży nacisk. Jakie są zasady ponownego korzystania z oleju?

  • przed użyciem, należy go odcedzić z elementów żywności, jakie mogą się w nim znajdować po wcześniejszym gotowaniu,
  • nie był mieszany z żadnymi innymi tłuszczami,
  • został przechowywany w szczelnie zamkniętym pojemniku, znajdującym się w chłodnym i zacienionym miejscu. Wpływa to na eliminację jełczenia oleju,
  • użyty został w temperaturze wynoszącej maksymalnie 190 stopni Celsjusza.

Co lepsze, zużyty olej można także wykorzystywać do wytwarzania mydła. Najlepiej sprawdzi się olej rzepakowy i kokosowy. Wyprodukowane mydełka doskonale nadają się do prania i sprzątania, a dużym plusem jest to, że nie wydzielają, ani nie pozostawiają żadnych nieprzyjemnych zapachów. Kolejną rzeczą, jaką można stworzyć, są lampki olejne handmade.


Jak wyrzucać olej po smażeniu?


Aby dowiedzieć się jeszcze więcej o odpowiedniej utylizacji oleju najlepiej wejść na stronę https://www.otepienni.pl/gdzie-wylac-olej-po-smazeniu/. Istnieje bardzo dobre rozwiązanie na pozbywanie się zużytego oleju, o którym mogliśmy słyszeć, ale niekoniecznie z niego korzystać. Wykorzystany tłuszcz można oddać do ponownego przetworzenia. Będzie on zużyty jako paliwo napędowe naszych pojazdów. Produkt, który wydawać by się mogło, że po jednym użyciu nadaje się tylko do wyrzucenia, może zostać przetworzony na tyle przydatnych rzeczy. Przekazanie zużytego oleju, jest traktowane przez państwo jako darowizna, która zostaje odliczana od podatku.

Jeśli chcesz zgłosić odbiór zużytego oleju, zajrzyj na stronę https://euro-eko-polska.pl/zglos-odbior/. Istnieją specjalne placówki zajmujące się zbieraniem nietypowych odpadów. Jest to świetna alternatywa dla osób, które nie mają czasu na pakowanie i wysyłanie zużytego oleju. W wielu miastach regularnie odbywa się skup wykorzystanego tłuszczu, jednakże bywa i tak, że czasem nietypowe śmieci odbierane są dosyć rzadko. W takim przypadku słoiczki z olejem można wyrzucić, jednak pod warunkiem, że spełniają pewne wymagania. Przed ich wyrzuceniem należy dosypać do oleju żwirek albo piasek, aby stracił on swoją płynną konsystencję. Warto stosować się do wyrzucania oleju, zamiast stawiać na prostsze rozwiązania, ponieważ od tego może zależeć środowisko, ale także i grubość naszego portfela.

Leave a Comment