Hemoroidy na zewnątrz kanału odbytu to współcześnie jedna z częstszych dolegliwości. W dużym stopniu wiąże się z nieodpowiednią dietą, chorobami przewlekłymi przebiegającymi ze wzrostem ciśnienia śródbrzusznego (astma, zaparcia) oraz siedzącym trybem życia. Dolegliwość może znacznie uprzykrzać codzienne życie, ponieważ guzki krwawicze powodują ból i pieczenie oraz mają tendencję do pękania. Istnieje wiele farmakologicznych, domowych i chirurgicznych metod radzenia sobie z tym problemem.
Jak wyglądają hemoroidy zewnętrzne?
Hemoroid zewnętrzny można zaobserwować jako siny guzek lub uwypuklenie zlokalizowane wokół odbytu. Miejsce to zawiera również liczne zakończenia nerwowe, dlatego ich rośnięciu towarzyszą objawy, takie jak silny ból, świąd, dyskomfort podczas siedzenia czy stany zapalne odbytu. Hemoroidy zewnętrzne często puchną podczas wypróżniania się, ponieważ parcie skutkuje napływem krwi do guzków. Wyróżniamy 4 stopnie nasilenia hemoroidów:
- I – poszerzenie naczyń krwionośnych, guzki nie pojawiają się
- II – guzki okresowo wypadają poza kanał odbytnicy, jednak szybko same wracają na swoje miejsce
- III – wypadnięcie guzków stanowi konieczność odprowadzenia ich palcem
- IV – guzki znajdują się stale na zewnątrz
Hemoroidom towarzyszy uczucie niepełnego wypróżnienia, a w stolcu może pojawiać się świeża krew. Jest ona sygnałem, że niektóre zmiany uległy uszkodzeniu i sączy się z nich krew.
Hemoroidy zewnętrzne – leczenie
Co na hemoroidy zewnętrzne będzie najskuteczniejsze? Tutaj nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko zależy od stopnia nasilenia choroby. Zwykle od stopnia III rekomenduje się leczenie chirurgiczne. Do domowych sposobów na hemoroidy można zaliczyć przede wszystkim krótkie przebywanie w toalecie, unikanie parcia, spożywanie większej ilości błonnika i picie dużej ilości wody. Wszystko to ma na celu zmiękczenie mas kałowych i umożliwienie im szybkiego opuszczenia ciała. Warto zastosować również nasiadówki z kory dębu, rumianku lub krwawnika. Dobre działanie wykazują kremy i maści stosowane miejscowo, które zmniejszają ból, świąd i pieczenie, jednocześnie uszczelniając naczynia krwionośne.
Doraźnie można sięgać po czopki, które dodatkowo tworzą wewnątrz odbytu warstwę ochronną, przydatną podczas wypróżniania się, a także po zimne okłady, które szybko zmniejszą silny ból i stan zapalny. Aby unikać nasilaniu się problemu, należy dbać o regularne oddawanie stolca oraz prawidłową higienę okolic intymnych. Nie wolno nosić obcisłej bielizny ani podnosić bardzo ciężkich przedmiotów. Kobiety powinny ustabilizować swój stan zdrowia przed zajściem w ciążę, która znacznie nasila chorobę hemoroidalną, często wręcz ją wywołując.
Czy hemoroidy zewnętrzne znikną?
Hemoroidy uformowane na zewnątrz niestety na ogół nie znikają samoistnie, chociaż przy odpowiednim podejściu mogą zmniejszać swoją objętość. Po leczeniu chirurgicznym rokowania są bardzo dobre, o ile pacjent zastosuje się do wskazówek i zmodyfikuje styl życia. Konieczne jest unikanie zbyt długiego siedzenia, pilnowanie odpowiedniej diety (zmniejszającej zaparcia), picie wody oraz regularną aktywność fizyczna.
Leave a Comment