Pamięć i koncentracja są niezwykle ważne nie tylko w życiu codziennym, ale także zawodowym. Z tego powodu wiele osób, które doświadczają problemów ze skupieniem uwagi oraz zapamiętywaniem ważnych informacji, szuka porad odnośnie tego, co działa korzystnie na pamięć, w aptekach i u lekarzy. Przed zakupem leków czy suplementów warto wprowadzić parę zmian w stylu życia, które mogą w korzystny sposób wpłynąć na funkcje poznawcze. Jak poprawić pamięć i koncentrację domowymi sposobami?

Odpoczywaj!

Na pewno zauważyłeś, że Twoje zdolności poznawcze ulegają znacznemu pogorszeniu po nieprzespanej nocy lub stresującym dniu. Niedostateczna ilość snu oraz brak odpowiedniej ilości odpoczynku w ciągu dnia sprawiają, że mózg znacznie gorzej radzi sobie z zapamiętywaniem faktów oraz ich łączeniem, a także z logicznym myśleniem. Jeśli zastanawiasz się, jak polepszyć pamięć, pierwszym krokiem powinno być zadbanie o odpowiednią ilość i jakość snu (około 7/8 godzin na dobę) oraz o wygospodarowanie przynajmniej godziny dziennie wyłącznie dla siebie, najlepiej spędzonej bez używania jakichkolwiek sprzętów elektronicznych. Możesz iść pobiegać, posłuchać muzyki lub poczytać ulubioną książkę – ważne, żeby pozostawić umysłowi czas na odpoczynek i zdystansowanie się od problemów.

Odpowiednio się odżywiaj

Szukając informacji na temat tego, jak poprawić pamięć, często można natrafić na sugestie, że dieta ma istotny udział w prawidłowym działaniu funkcji poznawczych. Nie ma w tym ani trochę przesady – rzeczywiście, spożywanie odpowiedniej liczby dobrze zbilansowanych posiłków może poprawić pamięć i koncentrację. Dieta wspierająca mózg powinna być lekkostrawna, bogata w błonnik oraz pokrywać dzienne zapotrzebowanie na witaminy oraz minerały. Jeśli zastanawiasz się, co na pamięć będzie najbardziej korzystne, koniecznie zaopatrz się w produkty bogate w witaminy z grupy B, tłuszcze omega 3 i omega 6 oraz w witaminę D.

Ćwicz umysł

Jak ćwiczyć pamięć, żeby być sprawnym umysłowo przez długie lata? Przede wszystkim mózg należy stale trenować. Udowodniono, że podczas rozwiązywania krzyżówek oraz sudoku wytwarzają się nowe połączenia nerwowe, które nie tylko usprawniają procesy myślowe i pomagają w szybszym łączeniu faktów, ale mają duże znaczenie w zapamiętywaniu informacji i dla umiejętności koncentracji. Podobnie działają prace manualne (rysowanie, kolorowanie, szydełkowanie), które wpływają nie tylko na stopień kreatywności, ale również na zdolność do skupienia uwagi na wykonywanych czynnościach.

Co jest dobre na pamięć i koncentrację – domowe sposoby

Oprócz zmiany stylu życia i nawyków, warto także zastosować domowe sposoby, które pozwolą utrzymać umysł w doskonałej kondycji niezależnie od wieku. Należą do nich przede wszystkim:

– nauka języków i gry na instrumencie,

– zdobywanie nowych umiejętności,

– granie w gry planszowe,

– granie w szachy,

– czytanie książek z różnych dziedzin.

W aptekach dostępnych jest wiele suplementów na bazie naturalnych składników, które mogą wspomóc funkcje poznawcze, niemniej dobrze rozpocząć pracę nad koncentracją i pamięcią od regularnego zmuszania umysłu do wysiłku.

Komentarz

Leave a Comment