Rolety to bardzo ważne elementy aranżacji wnętrz. Pełnią one zarówno funkcję dekoracyjną, jak i praktyczną. Nadają przestrzeni charakteru i stanowią osłonę chroniącą pomieszczenie przed silnym promieniowaniem słonecznym. Dostępne są one w bardzo wielu wariantach. Jednym z najpopularniejszych rodzajów osłon okiennych są rolety na ścianę. Doskonale nadają się one do wnętrz, w których znajdują się okna o niestandardowych rozmiarach. Ponadto świetnie sprawdzają się w przypadku okien wyposażonych w dodatkowe elementy, uniemożliwiające montaż tradycyjnych osłon. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak działa roleta na ścianę i w jaki sposób można ją zamocować, to kontynuuj czytanie.

Montaż rolety na ścianę – jak go przeprowadzić?

Rolety ścienne różnią się od modeli klasycznych przede wszystkim montażem. Jak sama nazwa wskazuje, mocowane są one na ścianie, a nie na ramię okna. Zawierają w zestawie kołki montażowe, wkręty i napinacz łańcuszka. Aby je zainstalować, wystarczy postępować zgodnie z następującymi krokami:

  • Wywierć otwory w ścianie i umieść w nich kołki montażowe oraz wkręty.
  • Zamocuj łańcuszek do mechanizmu bocznego.
  • Przymocuj roletę za pomocą kołków i wkrętów do ściany.
  • Przełóż łańcuszek przez dołączony napinacz i rozciągnij go. Napinacz zamocuj do ściany.

Jak widzisz, rolety na ścianę są łatwe i szybkie w montażu. Aby je zainstalować, nie trzeba posiadać zaawansowanej wiedzy technicznej, ani używać profesjonalnych narzędzi. Z pewnością poradzisz sobie samodzielnie z ich montażem.

Jak działa roleta na ścianę?

Rolety na ścianę działają niemal tak samo, jak tradycyjne osłony, lecz nie przylegają ściśle do okna. Nie oznacza to jednak, że nie sprawdzają się równie dobrze, co modele klasyczne. Rolety ścienne także stanowią doskonałą ochronę przed promieniowaniem słonecznym i nagrzewaniem się wnętrza. Ponadto prezentują się bardzo estetycznie i stanowią efektowną ozdobę. Są proste w obsłudze i łatwe do utrzymania w czystości. Doskonale sprawdzają się zarówno w domach prywatnych, jak i siedzibach firm i instytucjach publicznych. Rolety na ścianę nadają się do sypialni, salonów, kuchni, łazienek i pokojów dziecięcych. Doskonale spełniają swoje zadania również w gabinetach. Ponadto dostępne są w różnych wariantach, dzięki czemu każdy może wybrać model dopasowany do swoich potrzeb i upodobań.

Jak wybrać roletę na ścianę do swojego wnętrza?

Już dowiedziałeś się, jak wygląda montaż rolety na ścianę. Jednak nadal nie wiesz, jak wybrać najlepszy model tej osłony okiennej i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu? Otóż najważniejsze jest dopasowanie rozmiaru rolety do okna. Ponadto bardzo istotne jest wybranie rodzaju osłony zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. W sprzedaży dostępne są modele gładkie, dzień-noc oraz zaciemniające. Pierwsze z nich są najbardziej uniwersalne. Posiadają one półzaciemniającą tkaninę o gęstym splocie. Drugie – dzień-noc – to rolety funkcjonalne i jednocześnie dekoracyjne. Stanowią rewelacyjną alternatywę dla zasłon i firan. Wykonane są z pasów materiałów o różnorodnej przepuszczalności, które wzajemnie na siebie nachodzą. Modele dzień i noc są piękną ozdobą wnętrza oraz praktyczną osłoną, która chroni wnętrze przed nadmierną ilością promieni słonecznych.

Rolety na ścianę występują jeszcze w wersji zaciemniającej. Ten rodzaj osłon gwarantuje pełne zaciemnienie w pomieszczeniu i stanowi skuteczne zabezpieczenie wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem. Doskonale sprawdza się w pokojach dziecięcych, w których musi być utrzymana odpowiednia temperatura, a także w salonach i gabinetach, gdzie używa się komputerów i telewizorów.

Wybierając roletę na ścianę do swojego wnętrza, powinieneś również zwrócić uwagę na jej kolor. Należy dopasować go do całej aranżacji. We wnętrzach nowoczesnych warto postawić na rolety o stonowanych barwach np. bieli, czerni czy szarościach. Natomiast do wnętrz klasycznych doskonale pasują również kolorowe osłony okienne.

A jeśli chcesz poznać różne rodzaje rolet, sprawdź artykuł dostępny na stronie: https://www.otepienni.pl/najpopularniejsze-rodzaje-rolet/. Warto zapoznać się z nim przed zakupem osłony okiennej do swojego wnętrza.

Leave a Comment