Gabinetem zabiegowym nazywamy pomieszczenie, w którym wykonywane są niewielkie zabiegi diagnostyczne bądź terapeutyczne. Do tych podstawowych zaliczyć można pobrania krwi, pomiary ciśnienia czy chociażby zmianę opatrunków. Wszelkie świadczenia zdrowotne, które udzielane są w takim miejscu muszą opierać się na ściśle wytyczonych normach sanitarnych.


Jak urządzić gabinet zabiegowy?


Wymogi określone przez Główny Inspektorat Sanitarny i rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia zawierają zasady, według których gabinety zabiegowe, a także całe placówki medyczne powinny być wyposażone. Przestrzeganie tych norm jest niezwykle istotne i wpływa na bezpieczeństwo zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. Dzisiaj podpowiemy, jak wyposażyć gabinet zabiegowy.

Leżanka


Niezbędnym elementem, który powinien znaleźć się w każdym gabinecie zabiegowym jest leżanka, czyli mebel, na którym pacjent może ułożyć się w odpowiedniej pozycji podczas wykonywania poszczególnych badań czy zabiegów. Leżanka powinna być obszyta materiałem, który można w łatwy sposób zdezynfekować. Wygodną opcją są leżanki zawierające wieszak umożliwiający wygodne nałożenie jednorazowego prześcieradła.


Stoliki

Nie można zapomnieć także o stolikach, na których umieszczane są instrumenty medyczne i akcesoria potrzebne do wykonania określonych czynności. Powinny mieć one lekką, ale jednocześnie odporną na uszkodzenia konstrukcję. Wygodne przesuwanie i ustawianie stolików umożliwiają ich kółka, które wyposażone są w blokadę. W zależności od potrzeb danego lekarza stoliki mogą być wyposażone w różnej wielkości pojemniki.


Szafki


W gabinetach powinny znaleźć się także szafki medyczne, w których możliwe będzie przechowywanie niezbędnej do wykonywania badań aparatury oraz dokumentacji medycznej pacjentów.


Biurko i krzesło


Do dyspozycji lekarza powinno być biurko z dużym blatem, na którym zmieści się komputer oraz wygodne krzesło z kółkami zapewniające specjaliście komfort podczas kilkugodzinnej pracy w gabinecie.

Wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego nie określają, aby meble w gabinetach zabiegowych były metalowe, jednak jest to najlepsze rozwiązanie ze względu na łatwość zachowania higieny. Metalowe konstrukcje są o wiele prostsze do wyczyszczenia niż drewniane czy tapicerowane powierzchnie. Najwyższej jakości meble medyczne wykonane z bezpiecznych materiałów, oferowane w korzystnych cenach znajdziesz na stronie; https://media-med.pl. Są one odporne na zużycie, dzięki czemu na długo zachowują swój estetyczny wygląd.


Umywalka


Gabinety zabiegowe to pomieszczenia, które powinny być wyposażone w przynajmniej jedną umywalkę z baterią. Obok musi znajdować się dozownik z mydłem, płynem dezynfekującym, a także jednorazowe ręczniki.


Aparatura medyczna


W zależności od specyfiki danego gabinetu zabiegowego musi być on wyposażony w odpowiednie aparatury i akcesoria umożliwiające wykonanie poszczególnych zabiegów medycznych.


Jak zachować najwyższy poziom sterylności w gabinecie zabiegowym?


W każdym gabinecie zabiegowym należy utrzymać bezwzględną sterylność. Tylko poprzez zachowanie reżimu sanitarnego możliwe jest zapewnienie najwyższego poziomu ochrony przed zakażeniem wirusami czy bakteriami. W gabinecie zabiegowym wykorzystuje się narzędzie, które mają bezpośredni kontakt z ciałem pacjenta, a także jego płynami ustrojowymi. Aby mogły one zostać ponownie użyte, muszą zostać poddane procesowi sterylizacji służącemu ich wyjałowieniu. W ten sposób możliwe jest całkowite zniszczenie drobnoustrojów stanowiących zagrożenie. Elementami, których nie może zabraknąć w gabinetach zabiegowych są opakowania do sterylizacji, w których można bezpiecznie przechowywać i przetransportować wszelkie narzędzia medyczne. Mogą mieć one formę torebek bądź rękawów. Do ich prawidłowego zabezpieczenia stosuje się tzw. plomby do kontenerów, które zabezpieczają je na czas sterylizacji. W celu odpowiedniej organizacji i ułatwienia lekarzowi pracy warto zaopatrzyć gabinet w specjalne pisaki do opisywania pakietów. Markery są szybkoschnące i odporne na czynniki sterylizacji. Znaleźć je można na stronie: https://media-med.pl/batrik/.

Leave a Comment