Na rynku dostępne jest wiele rodzajów pęset, jednak każda różni się wyglądem i swoim zastosowaniem. Pęsetą można wyrywać brwi, usuwać drzazgi, nakładać rzęsy czy wyciągać kleszcze, lub używać do jakichś dokładniejszych prac przy elektronice. Jednym słowem mogą znaleźć swoje zastosowanie wszędzie. Stanowią one alternatywę dla narzędzi o bardziej specjalistycznym przeznaczeniu. Pęsetą, która może mieć duże znaczenie jest pęseta chirurgiczna i warto jest się z nią bliżej zapoznać.

Do czego służy pęseta chirurgiczna?

Jak sama nazwa mówi, jest ona stosowana w medycynie przy operacjach chirurgicznych. Jej głównym przeznaczeniem jest podtrzymywanie mało wrażliwych tkanek, czyli takich, które jest bardzo łatwo uszkodzić bez odpowiedniego narzędzia. Pęseta chirurgiczna zastosowanie idealnie znajdzie przy potrzebie podtrzymywania skóry, mięśni, tkanki podskórnej i powięzi. Można ją również wykorzystywać do podtrzymywania innych niezbędnych elementów takich jak materiały opatrunkowe. To małe niepozorne narzędzie jest niezbędne w przypadku każdej operacji czy zabiegu chirurgicznego, może sprawdzić się podczas cewnikowania, usuwania martwych tkanek lub przy tracheostomii.

Do bardziej delikatnych tkanek trzeba będzie już wykorzystywać bardziej precyzyjną – pęsetę anatomiczną.

Znając już dokładne zastosowanie pęsety, warto jest podjąć decyzję dotyczącą tego, jaki jej rodzaj powinno się wybrać. Na rynku dostępne są pęsety jednorazowe i wielorazowe – która z nich lepiej sprawdzi się jako narzędzie przy operacjach? Kluczowe jest to, aby pęseta używana podczas zabiegów chirurgicznych była sterylna. Czy skreśla to więc produkty wielorazowego użytku? Oczywiście, że nie. Wiele osób znacznie bardziej ceni sobie narzędzia wielokrotnego użytku wykonane z najwyższej jakości stali nierdzewnej, gdyż bez problemu można je dezynfekować i poddawać wielokrotnej sterylizacji. Ceniąc sobie dbanie o środowisko i ekonomię, jest to zdecydowanie znacznie lepszym rozwiązaniem, niż bieżące zaopatrywanie się w pęsety jednorazowe.

Posiadając pęsetę w domu łatwo można ją wysterylizować powierzchownie, aby używanie jej było tak samo higieniczne. Narzędzie wystarczy włożyć do wrzącej wody, czyli najlepiej gotującego się garnka i po około pięciu minutach wyjąć. Istnieje też sposób sterylizacji poprzez promieniowanie UV, jednak jest to czasochłonny zabieg.

Jak wygląda pęseta chirurgiczna?

Ogólny wygląd pęset jest każdemu znany, jednak tak jak zostało wcześniej wspomniane – wszystkie pęsety różnią się od siebie wyglądem. Pęseta chirurgiczna jak każda inna posiada dwa ramiona, tak zwane bransze. Tworzą one dźwignię, łącząc się razem z jednej strony. Właśnie dzięki temu można za pomocą pęsety podtrzymywać i swobodnie chwytać różnego rodzaju tkanki, a samo narzędzie jest sprężyste. Punkt, w którym łączą się ramiona nazywa się częścią sprężynującą, które musi być jak najbardziej giętkie. Ramiona pęsety posiadają ząbki, które specjalnie ułożone naprzemiennie mogą się ze sobą zazębiać. Najczęściej spotykanym sposobem rozkładu owych ząbków jest jeden na jednym ramieniu i dwa na drugim, jednakże czasem można spotkać się z układem 2 na 3. Wcześniej już wspomniane bransze są z reguły karbowane, dzięki czemu o wiele łatwiej jest je trzymać, nieważne czy mając rękawiczki ochronne, czy nie. Na rękojeści może znaleźć się symbol producenta, oznaczenie rozmiaru lub numer serii.

Inne rodzaje pęset

Bardzo ciężko jest wymienić wszystkie rodzaje pęset dostępnych na rynku, jednak warto wspomnieć o tych, które są najpopularniejsze, tzn.:

  • pęseta anatomiczna – nie posiada ząbków w części zaciskającej,
  • pęseta kosmetyczna – jest odpowiednio zakrzywiona, aby móc wykonywać zabiegi na przykład zakładania sztucznych rzęs
  • pęseta jubilerska
  • pęseta do precyzyjnych prac przy elektronice.

Można śmiało stwierdzić, że pęseta jest jednym z najbardziej uniwersalnych przyrządów, jakie można spotkać. Przydaje się w wielu różnorodnych branżach i przy pracach detalicznych. Warto zainwestować w dobrej jakości sprzęt.

Leave a Comment