Bardzo często pada pytanie, czy jak się bierze tabletki antykoncepcyjne, można zajść w ciążę. Choć wydawałoby się, że jest to niemożliwe, w końcu celem przyjmowania takich farmaceutyków jest właśnie chęć uniknięcia ciąży, to jednak żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% pewności. Także podczas stosowania doustnej antykoncepcji istnieje minimalne ryzyko poczęcia dziecka.

Tabletki antykoncepcyjne a ciąża

Stosowane tabletki antykoncepcyjne a zajście w ciążę to dwa niemal zupełnie niezwiązane ze sobą terminy. Zawsze jednak występuje pewne ryzyko zapłodnienia, ponieważ wiele czynników wewnętrznych i zewnętrznych osłabia wchłanianie hormonów. Są to między innymi:

  • nadmierny stres w życiu, trauma,
  • leczenie antybiotykami, psychotropami czy NLPZ,
  • dłuższe niewysypianie się,
  • wymioty, biegunka,
  • przeziębienie, jakakolwiek inna choroba,
  • pominięcie przyjęcia jednej lub więcej tabletek.

Na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wpływa głównie fakt, jak skrupulatnie przestrzega się ich stosowania. Musi odbywać się ono zgodnie z zalecanym schematem dla danego leku, np. 21 tabletek ze związkami czynnymi oraz 7 tabletek placebo. Dodatkowo należy je przyjmować każdego dnia o stałej porze, o czym wiele kobiet zapomina. Wyróżniamy tabletki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe, przy czym przy pierwszych dyscyplina musi być znacznie większa. Już w przypadku jedynie 3 godzin opóźnienia w ich połknięciu lekarze rekomendują zastosowanie dodatkowych form antykoncepcji, np. prezerwatyw. 

Tabletki antykoncepcyjne w ciąży

Jak już wyjaśniono, kobieta przyjmująca tabletki antykoncepcyjne ma niewielkie szanse na zajście w ciążę, ale jednak istnieją. Początkowo może nawet nie wiedzieć, że w jej łonie rozwija się zarodek, dlatego w dalszym ciągu sięga po tabletki. Jak wpływa to na dalsze losy płodu? Biorąc pod uwagę dostępną literaturę medyczną i naukową, nie ma żadnych dowodów na negatywny wpływ doustnych preparatów antykoncepcyjnych na rozwój dziecka. Przy stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych cykle są zwykle regularne, dlatego jak najszybciej po zauważeniu opóźnienia krwawienia należy wykonać kilka testów ciążowych, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę. W pierwszym przypadku konieczne jest natychmiastowe odstawienie antykoncepcji. 

Tabletki antykoncepcyjne po ciąży należy przyjmować po konsultacji z ginekologiem. Zwykle konieczne jest jednak odczekanie do zakończenia połogu późnego. Należy pamiętać, że podczas karmienia piersią nie można stosować dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych. Dopuszczalne są jedynie pigułki z progestagenem. 

Jak rozpoznać ciążę biorąc tabletki antykoncepcyjne?

Jedyną możliwością podejrzenia ciąży podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych jest opóźnienie miesiączkowania. Okres jest zwykle znacznie mniej obfity niż u kobiet nieprzyjmujących żadnej antykoncepcji, jednak pojawia się regularnie. Nawet 1 dzień opóźnienia powinien skłonić do refleksji i wizyty w aptece celem kupienia jednorazowego testu ciążowego. W pierwszych dniach nie pojawiają się żadne inne objawy charakterystyczne dla ciąży. 

Leave a Comment