Nos i jego śluzówka wewnątrz pełnią bardzo ważną funkcję. Ich zadanie to przepuszczanie powietrza z otoczenia do wnętrza organizmu. To tu odbywa się pierwsze oczyszczanie z zanieczyszczeń, które mogłyby powodować objawy chorobowe organizmu. Powietrze w nosie podlega ogrzaniu, chroniąc układ oddechowy przed wpuszczeniem do wnętrza zimnego powietrza. Śluzówka wyściełająca wnętrze nosa jest bardzo mocno unaczyniona i dlatego łatwo może dochodzić do jej mikrourazów, powodując krwawienie z nosa.
Zjawisko, jakim jest wypływająca krew z nosa, jeżeli nie bywa spowodowane urazem zewnętrznym nosa, najczęściej pojawia się niespodziewanie. W zasadzie może do niego dojść w każdej sytuacji niezależnie od okoliczności. Samoistnie kapiąca krew z nosa nie boli, ale należy do dość niekomfortowych sytuacji.
Jakie są powody lecącej krwi z nosa?
Przyczyny, w których dochodzi do krwawienia z nosa. Najczęściej spotykanymi są:
- Uraz śluzówki nosa. Dochodzi do niego na skutek toczącego się kataru, przeziębienia i częstego usuwania wydzieliny poprzez jej wydmuchiwanie. Śluzówka może również zostać uszkodzona poprzez dłubanie w nosie, wąchanie drażniących, chemicznych substancji czy wciąganie narkotyków.
- Wysuszenie śluzówki. Powstaje w okresie grzewczym z powodu długotrwałego przebywania w pomieszczeniu z suchym powietrzem (jesień/zima) lub przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych.
- Wysiłek fizyczny. Powoduje nagłe zwiększenie ciśnienia krwi, które może doprowadzać do pękania naczynek w nosie.
Krew z nosa – przyczyny mogą mieć też podłoże bardziej poważne:
- Uraz nosa lub uraz głowy. Spowodowany poprzez uderzenie w tę część ciała przez osoby postronne lub na skutek wypadku, potknięcia się, upadku.
- Pojawienie się polipów. Są to miękkie, nienowotworowe zmiany usytuowane wewnątrz nosa, na śluzówce.
- Choroby różnych organów wewnętrznych, układu krążenia, nadciśnienie, choroby tarczycy, miażdżyca, nowotwory, problemy z krzepliwością.
Co zrobić, jak leci krew z nosa?
Krwawienia z nosa często nie mają poważnego podłoża. Pomóc można na miejscu, bez konieczności wzywania pogotowia. Krwawienie często przechodzi samo. Gdy jednak leci krew z nosa mocniej, należy przyjąć pozycję siedzącą z pochyleniem głowy do przodu. Nie można odchylać głowy do tyłu. W przypadku gdy krew leci mocniej, to przy odchyleniu głowy do tyłu, może dojść do zachłyśnięcia krwią spływającą po ściankach gardła. Dlatego tak ważne jest pochylenie do przodu. Taka pozycja ułatwi krwi, wydostanie się na zewnątrz ciała. Aby pomóc w szybszym zatamowaniu krwi, można lekko, nie za długo, ściskać skrzydełka nosa. Dobrym sposobem jest też zastosowanie tamponu z chusteczki higienicznej lub gazy i umieszczenie go w dziurce nosowej, z której wydobywa się krew.
Kiedy po pomoc do lekarza?
W przypadku gdy nie było poważnej przyczyny, a sytuacja się powtarza, chcąc wyjaśnić, dlaczego leci krew z nosa, dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Można w tej sprawie udać się do laryngologa lub lekarza pierwszego kontaktu. Czasami mogą być potrzebne też dodatkowe badania, ale o tym poinformuje lekarz.
Jeżeli przyczyną jest widoczny uraz zewnętrzny, wypadek, należy wezwać pogotowie, a do czasu jego przyjazdu postępować zgodnie z wytycznymi dawanymi przez dyspozytora przyjmującego zgłoszenie.
Leave a Comment