Użądlenie osy może być wyjątkowo bolesnym i nieprzyjemnym doświadczeniem. Co zrobić, jeśli zostaniemy ukąszeni przez owada? Jak zmniejszyć ból i opuchliznę?  Kiedy można poradzić sobie samodzielnie, a kiedy konieczne będzie skorzystanie z fachowej pomocy medycznej?

Użądlenie osy – objawy

Jeśli spotka nas tak nieprzyjemne doświadczenie jak użądlenie osy, objawy będą zapewne dobrze rozpoznawalne. Już chwilę po wbiciu przez osę żądła w ciało,  w miejscu ukąszenia pojawia się ostry ból. Ma on związek z toksycznym działaniem jadu owada. Osy nie pozostawiają w ciele żądeł, dlatego też w miejscu ukłucia nie znajdziemy tego małego „kolca”.  Po chwili wystąpi jednak również miejscowe zaczerwienie, a także obrzęk i uczucie gorąca. W przypadku większości osób, ukąszenie osy nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia. Co innego w przypadku osób uczulonych na jad tego owada. U nich pokąsanie doprowadzić może nawet do wstrząsu anafilaktycznego, będącego stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W każdym przypadku jednak użądlenie jest nieprzyjemne i skutecznie zepsuć może nawet najpiękniejszy wakacyjny dzień.

Jak ulżyć sobie w przypadku ukąszenia przez osę?

W przypadku użądlenia osy opuchlizna i ból w miejscu ukłucia mogą być naprawdę silne. Co na ugryzienie osy zastosować można we własnym zakresie? Po pierwsze, korzystne będzie przemycie miejsca ukąszenia letnią wodą z mydłem lub przetarcie wodą utlenioną. Jeśli wystąpi obrzęk, pomocne okazać mogą się chłodne kompresy z wody z octem lub sokiem z cytryny. Ulgę przygnieść może również schłodzenie miejsca występowania obrzęku. Do tego celu użyć można specjalny kompres żelowy, dostępny w aptekach. Kompres chłodzimy w lodówce i przykładamy w miejscu wystąpienia opuchlizny i zaczerwienienia. Jeśli jednak nie mamy takiego kompresu, można wykorzystać kostki lodu lub inny zamrożony produkt z zamrażarki. Należy go tylko owinąć w foliowy woreczek, a następnie w czystą ściereczkę, aby nie przykładać lodu bezpośrednio do skóry. Nie chcemy przecież spowodować odmrożenia!

Ulgę przyniosą również wszelkie dostępne w aptekach spraye i żele po ukąszeniu owadów. Warto uzupełnić o taki preparat swoją domową apteczkę, bo ukąszenia owadów zdarzają się dość często i potrafią skutecznie uprzykrzyć wakacyjne wyjazdy.

Użądlenie osy u osoby uczulonej

Użądlenie osy – co robić, jeśli spotka osobę uczuloną? Po pierwsze, podać dostępne środki antyhistaminowe, zmniejszające reakcję organizmu na  toksynę obecną w jadzie. Przydatne może okazać się wypicie wapna i zastosowanie żelu po ukąszeniu owadów. Jeśli jednak wystąpią objawy, takie jak wysoka temperatura, nudności, duszność czy dreszcze, należy niezwłocznie wezwać pomoc medyczną. Reakcja alergiczna organizmu może przebiegać bardzo gwałtownie, dlatego też osoby uczulone, które wiedzą o swojej alergii, powinny posiadać przy sobie środki medyczne mogące pomóc w przypadku użądlenia.

Pomoc medyczna może się okazać konieczna także w przypadku wielokrotnego ukąszenia przez owady, nawet w przypadku osób nieuczulonych. Szczególnie ostrożnie należy traktować użądlenia u dzieci. Jeśli poza miejscowym odczynem zapalnym i bólem w miejscu ukąszenia wystąpią objawy uogólnione, konieczna będzie pomoc lekarska.

Leave a Comment