Wycofanie, unikanie kontaktu z otoczeniem – oto wskaźniki, które mogą dać wielu rodzicom do myślenia. Dlaczego? Ponieważ mogą one być objawem występującego autyzmu. Co to jest autyzm? Skąd bierze się taka przypadłość? Pomimo wielu lat badań, do dzisiaj nie zostało do końca wyjaśnione, skąd tak naprawdę bierze się ta choroba.
Autyzm – ogólnie
Mówiąc najprościej, jest to zaburzenie w typie neurologicznym, które w całości odnosi się do mózgu. Nie można jednak z całą pewnością stwierdzić, skąd tak naprawdę bierze się ta choroba, jakie ma ona dokładnie podłoże. Mówi się, że może ona dotyczyć genów, ale czy tak jest naprawdę?
Co powoduje autyzm? Jak już było mówione – prawdopodobnie genetyka. Chociaż nie są to jedyne powody, które mogą powodować wycofywanie się ze środowiska, brak prawidłowo nawiązanego kontaktu, brak reakcji na polecenia wydawane ze strony osób dorosłych. Dalsze badania naukowe wykazały również, że osoby autystyczne miały wyższy poziom serotoniny w mózgu, a także innych neuroprzekaźników.
Objawy autyzmu
Skoro już wiadomo, skąd prawdopodobnie bierze się autyzm, czas sprawdzić, jak objawia się tego rodzaju zaburzenie neurologiczne. Jest to ważne, ponieważ niekiedy objawy autyzmu mylone są z dziećmi, które po prostu rozwijają się nieco wolniej niż ich rówieśnicy.
Pierwsze objawy u dziecka zauważa się na ogół ok. trzeciego roku życia, kiedy to powinno wejść w większe interakcje ze swoimi rówieśnikami. To rodzice powinni zawsze bacznie obserwować swoje dziecko oraz jego reakcje na otoczenie. Dlaczego? Ponieważ to oni powinni wyłapać wszelkiego rodzaju nieprawidłowości u swojego dziecka i skierować się do odpowiedniego specjalisty po poradę.
W niektórych przypadkach pierwsze objawy autyzmu mogą pojawić się nawet w okresie niemowlęcym. Wśród najczęściej występujących objawów wymienia się:
- brak chęci do nawiązania kontaktu z otoczeniem,
- „zamykanie” się we własnym świecie,
- częste unikanie kontaktu wzrokowego, np. w przypadku gdy ktoś wchodzi do pokoju.
- dziecko chwytane na ręce sztywnieje,
- brak okazywania jakichkolwiek uczuć, emocji,
- nie gaworzy, a w dalszych latach nie rozwija mowy,
- długotrwałe wpatrywanie się w jeden punkt,
- unikanie kontaktu ze swoimi rówieśnikami,
- nie ma na nic ochoty.
To tylko niewielka lista objawów, która powinna zostać zweryfikowana z odpowiednim specjalistom. Diagnoza osób autystycznych nie jest łatwa i poprzedzona jest długotrwałą obserwacją po to, aby mieć pewność, że dziecko zostanie pokierowane na odpowiedniego rodzaju terapię.
Leczenie autyzmu
Mniej więcej zostało już określone, co powoduje autyzm, a także jakie są symptomy. Rodzice muszą wiedzieć, że jest to choroba, której nie można wyleczyć do końca, ale można „wyciszyć” jej objawy, dzięki czemu rozwój dziecka przebiegać będzie w sposób prawidłowy. Aby tak się jednak stało, potrzebne są odpowiednie formy psychoterapii dopasowane do indywidualnych preferencji, dedykowane nie tylko dla dziecka autystycznego, ale także dla wszystkich członków rodziny.
Leave a Comment