Herbata jest jednym z najczęściej spożywanych naparów na świecie. Występuje w wielu odmianach i posiada wielu zwolenników, którzy rozpoczynają każdy swój dzień filiżanką ulubionego rodzaju. Zielona herbata zyskała popularność jako napar oczyszczający organizm oraz wspomagający proces odchudzania. Wiele osób zastanawia się, czy napar rzeczywiście wykazuje pozytywny wpływ. Co daje zielona herbata?

Zielona herbata – właściwości

Szacuje się, że zielona herbata zawiera ok. 4000 związków bioaktywnych, wśród nich antyoksydacyjne polifenole czy katechiny. Odpowiadają one za zmniejszenie liczby wolnych rodników, które negatywnie wpływają na ludzki organizm. Dodatkowo w skład zielonej herbaty wchodzą antyoksydanty, garbniki, aminokwasy, teina, kofeina, witaminy A, B, C, E oraz takie mikroelementy, jak wapń, potas, miedź, cynk, mangan czy fluor.

Zielona herbata – na co pomaga?

Na co jest zielona herbata? Sporo ludzi uznaje ją za napój długowieczności. Dzięki właściwościom przeciwmiażdżycowym i przeciwcukrzycowym może znacznie zmniejszyć ryzyko zapadalności na wiele chorób. Nie można jej jednak traktować jako jedyne lekarstwo. To kompleksowe działania wspomagające zdrowie i stosowane razem przyczyniają się do życia w dobrym zdrowiu. Zielona herbata może wspomóc tego typu działania.

Warto zaznaczyć, że antyoksydacyjne i przeciwzapalne właściwości zielonej herbaty mogą mieć duże znaczenie w zapobieganiu oraz terapii chorób neurodegeneracyjnych (np. przy chorobie Alzheimera). Polifenole zawarte w zielonej herbacie mają zdolność docierania do tkanki nerwowej w organizmie człowieka. Hamują powstawanie złogów proteinowych powszechnie występujących w schorzeniach neurologicznych. Zielona herbata może także pozytywnie wpływać na obniżenie poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Zielona herbata na odchudzanie

Jak działa zielona herbata? Czy rzeczywiście wspomaga odchudzanie? Regularne picie zielonej herbaty może wspomagać proces odchudzania. Ekstrakt z zielonej herbaty połączony z regularną aktywnością fizyczną może zwiększyć utlenianie kwasów tłuszczowych. Katechiny zawarte w zielonej herbacie  działają hamująco na namnażanie się adipocytów – komórek tkanki tłuszczowej oraz zmniejszają wchłanianie glukozy, czyli zwiększają wydatek energetyczny organizmu.

Zielona herbata – działanie

Zielona herbata ma pozytywne działanie na ludzki organizm pod wieloma względami. Poza wymienionymi wyżej roślina ma swoje zastosowanie także w kosmetyce. Szczególnie stosowana jest w kosmetykach przeciwstarzeniowych i chroniących przed promieniowaniem UV. Dodatkowo posiada zdolności niwelowania zaczerwienień skóry, obrzęków, poprawia napięcie, nawilżenie oraz elastyczność skóry. Wspomaga również wzrost włosów.

Jak parzyć i kiedy pić zieloną herbatę?

Zaleca się parzenie przez ok. 1-1,5 min, jednak nie dłużej, aby napar nie był gorzki. Temperatura wody powinna wynosić ok. 60-70° (ok. 3 min od zagotowania). Najlepiej pić ją w ciągu dnia, po posiłkach. Nie zaleca się stosowania na noc z powodu zawartości pobudzającej kofeiny.

Komentarz

Leave a Comment