Spuchnięte oko u dziecka jest często zauważalnym problemem wśród rodziców. Narząd wzroku jest bardzo ważnym elementem budowy organizmu. Jego najbardziej zewnętrzną częścią jest właśnie powieka, której zadaniem jest ochrona gałki ocznej przed uszkodzeniami. Mimo że widoczna opuchlizna powiek po nocy czy intensywnym płaczu jest zjawiskiem fizjologicznym, natychmiastowej diagnostyki z pewnością wymaga spuchnięte jedno oko u dziecka. Jakie mogą być przyczyny puchnięcia oczu u maluchów? Co na spuchnięte oko u dziecka sprawdzi się najlepiej?

Spuchnięte oko u dziecka – przyczyny

Zaczerwienione i spuchnięte oko u dziecka z pewnością prowadzi do dużego dyskomfortu. Mimo, że opuchlizna może pojawić się po nocy lub płaczu, do jej rozwojowi mogą towarzyszyć ogólnoustrojowe choroby, takie jak cukrzyca, czy dysfunkcje nerek. Wśród najczęściej pojawiających się przyczyn spuchnięcia jednego oka u dziecka są:

  • zapalenie spojówek – do jego rozwoju najczęściej przyczyniają się namnażające się wirusy i bakterie. Oprócz opuchnięcia powieki niepokojącym sygnałem powinno być zaczerwienienie oczu oraz ropna lub wodnista wydzielina z gałki ocznej,
  • jęczmień – to potoczna nazwa zakażenia gruczołów przyrzęsowych lub gruczołu tarczkowego, zlokalizowanego właśnie na powiece. Dolegliwość najczęściej uwidacznia się na jednym oku, bardzo rzadko zostają zajęte oba,
  • gradówka – spuchnięte oko może być spowodowane rozwojem gradówki, której przyczyną jest przewlekłe zapalenie gruczołu tarczkowego. Oprócz opuchnięcia jednej powieki widoczny można stać się niewielki guzek na oku, a także zaczerwienienie oka,
  • ciało obce w oku – oczy dzieci są narażone na przedostanie się niewielkich, niewidocznych ciał obcych, które niewyjęte prowadzą do bardzo silnego podrażnienia gałki ocznej. Objawem ciała obcego w oku jest opuchnięcie oka,  także jego silne zaczerwienienie.

Opuchnięcie oka u dziecka, zwłaszcza jednego, powinno być powodem do niepokoju. W przypadku pojawienia się takiej sytuacji warto zgłosić się do odpowiedniego lekarza, który pomoże zdiagnozować przyczynę puchnięcia oka. 

Spuchnięte oko u dziecka – jak leczyć?

Leczenie spuchniętego oka u dziecka wymaga przede wszystkim znalezienia źródła problemu. Znajomość czynnika prowokującego puchnięcie powieki pomoże właściwie dobrać leczenie farmakologiczne, czego efektem będzie zmniejszenie się opuchlizny.

W przypadku puchnięcia powieki przez zapalenie spojówek stosuje się specjalne krople lub maści z antybiotykiem, lub też lekiem antywirusowym. Jęczmień jest dolegliwością, która wymaga stosowania maści z antybiotykiem, która powinna zostać zaaplikowana miejscowo. Gradówka w niewielkim stadium zaawansowania leczona jest za pomocą kropli i maści z antybiotykiem, a w przypadku braku rezultatów konieczne jest nacięcie powieki i usunięcie guzka.

Opuchnięte oko spowodowane obecnością ciała obcego w oku wymaga wizyty na ostrym dyżurze okulistycznym. Lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu znajduje niewielkie ciało obce i skutecznie usuwa go, dzięki czemu maluch niemal natychmiast ma szansę pozbyć się dyskomfortu w oku.

Leave a Comment