Wydawać by się mogło, że kleszcze to jedynie drobne pajęczaki, które nie wyglądają zbyt groźnie. Niestety, ukąszenie może wiązać się z rozwojem bardzo poważnych chorób. Ich zwiastun bardzo często stanowi rumień pojawiający się po ugryzieniu. Trzeba jednak wiedzieć, że nie zawsze jest widoczny. Mimo to można go zaobserwować w większości przypadków. Dobrze byłoby więc wiedzieć, kiedy pojawia się rumień po kleszczu i jak długo się utrzymuje.
Kiedy pojawia się rumień po kleszczu?
Wiele osób nie wie, kiedy dokładnie pojawia się rumień po ukąszeniu przez kleszcza. Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie da się tego precyzyjnie określić. Przyjmuje się jednak, że można go dostrzec na skórze między 3. a 30. dniem po ukąszeniu. Co do zasady, większość osób zauważa go na swoim ciele po tygodniu. Ciężko jednak określić, kiedy i czy w ogóle rumień pojawi się u Ciebie. Warto bowiem zaznaczyć, że ukąszenie przez kleszcza nie jest jeszcze równoznaczne z zauważeniem charakterystycznej wysypki. Jeżeli jednak ukąsi Cię wspomniany pajęczak, powinieneś bacznie obserwować zarówno miejsce po ugryzieniu, jak i resztę ciała. Należy robić to przez co najmniej miesiąc. W niektórych, choć rzadkich przypadkach, rumień może pojawić się także po ponad 30 dniach od ukąszenia. Czujność jest więc jak najbardziej wskazana.
Jak długo utrzymuje się rumień po ukąszeniu przez kleszcza?
Powinieneś wiedzieć nie tylko to, kiedy pojawia się rumień po kleszczu, ale również i to, jak długo się on utrzymuje. Trzeba jednak od razu zaznaczyć, że czas, przez który widoczna jest charakterystyczna wysypka to kwestia bardzo indywidualna. Jeżeli nie zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, rumień zaniknie samoistnie po kilku tygodniach. U niektórych nastąpi to po 4 tygodniach, ale u innych nawet po 8. Najważniejsze jest to, aby w razie pojawienia się go udać się do lekarza po odpowiedni antybiotyk. Jeśli to zrobisz, możesz liczyć na to, że rumień zniknie w przeciągu kilku dni. Jeśli jednak tak się nie dzieje, ponownie udaj się po poradę specjalistyczną.
Jak wygląda rumień i jak należy z nim postępować?
To, jak długo utrzymuje się rumień po kleszczu, zależy w dużej mierze od Twojego postępowania. Jak bowiem zaznaczono wyżej, charakterystyczna zmiana na skórze zawsze stanowi wskazanie do konsultacji lekarskiej. Abyś jednak mógł w porę zareagować, musisz wiedzieć, jak właściwie wygląda rumień na skórze i gdzie jest zlokalizowany. Otóż może on pojawić się w miejscu ukąszenia, ale wcale nie musi. Istnieje także możliwość, że możesz mieć do czynienia z tak zwanym rumieniem wędrującym, który obserwowany jest w innym miejscu na ciele.
Najczęściej rumień przypomina swoim wyglądem tarczę strzelniczą. Średnica takiej czerwonej zmiany z charakterystyczną jasną obwódką może przekraczać 5 cm. Jeżeli udasz się do lekarza z tym objawem, rozpoznana zostanie najprawdopodobniej borelioza, na którą zostały opracowane odpowiednie antybiotyki. Leczenie przebiega zazwyczaj bez komplikacji, a sama choroba we wczesnym stadium jest w pełni uleczalna.
Leave a Comment