Rezonans to jedno z najważniejszych badań, które pozwalają na zobaczenie ludzkiego organizmu od środka. Warto dowiedzieć się, co to jest rezonans magnetyczny i jak się do niego przygotować, aby przejść przez to badanie bez stresu oraz większych problemów.

Co to jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny stanowi obecnie jedno z najbardziej precyzyjnych narzędzi do obserwacji struktur wewnątrz czaszki. Zabieg ten nie dotyczy jednak tylko głowy. Często wykonuje się także rezonans kręgosłupa. Powszechnie stosuje się go w celu diagnozowania chorób układu nerwowego. Dla pacjenta jest to w pełni bezbolesne, a także bezpieczne badanie. Jeśli umówiłeś się na jego wykonanie, powinieneś pamiętać o odpowiednim przygotowaniu. 

Jak wygląda rezonans magnetyczny?

Warto wspomnieć również, jak wygląda rezonans magnetyczny. Podczas trwania pacjent pozostaje w kontakcie z lekarzem przeprowadzającym badanie oraz personelem przy pomocy mikrofonu. Każda seria MRI trwa od około 3 do 10 minut. W tym czasie pacjent słyszy pukający dźwięk o natężeniu podobnym do wirującej pralki. Niekiedy na czas badania osoba wewnątrz maszyny ma założone słuchawki tłumiące hałas. Podczas rezonansu magnetycznego powinieneś pozostawać w nieruchomej pozycji. 

Rezonans magnetyczny – ile trwa?

Jak wspomniano wcześniej, jedna sesja MRI trwa mniej więcej od 3 do 10 minut. Łącznie całe badanie przebiega w ciągu od 20 do 60 minut. Omawiając rezonans magnetyczny i ile trwa, należy podkreślić, że faktyczna długość badania zależy od obszaru, który poddaje się obserwacji oraz pożądanej ilości uzyskanych obrazów.

Rezonans magnetyczny – jak się przygotować?

Przede wszystkim rezonans magnetyczny to badanie, na które powinieneś otrzymać skierowanie od lekarza. Do placówki, gdzie zostanie wykonany, należy przynieść wynik badania krwi określający poziom kreatyniny. Na około 2 godziny przed rezonansem magnetycznym warto zrezygnować z posiłków, jednak jeśli to możliwe, dobrze zjeść dużo wcześniej. Mimo że powoli odchodzi się od tej reguły, a na czczo należy pozostawać przed rezonansem magnetycznym w znieczuleniu, niektórzy lekarze nadal zalecają niespożywanie posiłków. 

Jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać na rezonans magnetyczny, nie ma w tej kwestii specjalnych wymogów. W sali, w której wykonuje się badanie, zazwyczaj jest dość ciepło, dlatego dobrym pomysłem będzie lekka, wygodna odzież. Warto jednak pamiętać o zrezygnowaniu z wykonywania makijażu czy nakładania na włosy lakieru. Niektóre z takich specyfików zawierają drobinki metalu, co mogłoby wpłynąć negatywnie i rozpraszająco na wynik. Jeśli wykonywałeś wcześniej inne badania, możesz zabrać ze sobą całą posiadaną dokumentację medyczną. Do Twojej placówki medycznej zgłoś się przynajmniej 15 minut wcześniej.

Rezonans magnetyczny to ważne badanie, które pozwala na zbadanie wielu obszarów ciała. Jest bezbolesne, bezpieczne i wysoce skuteczne. Warto pamiętać o właściwym przygotowaniu do badania, co pozwoli na uzyskanie optymalnego, w pełni rzeczywistego wyniku.

Leave a Comment