Ból pleców i nóg, który uniemożliwia wykonanie jakiegokolwiek ruchu? Tak, to na pewno rwa kulszowa, która lubi pojawiać się w najmniej spodziewanym momencie. Wiele osób ma do czynienia z tego typu zjawiskiem, ponieważ rwa ma tendencję do nawracania, często paraliżując osobę dotkniętą tą przypadłością – na tyle, że nie ma ona możliwości nawet wstać z łóżka. Ile trwa rwa kulszowa i jak można sobie z nią poradzić?

Rwa kulszowa – ogólnie

Co to jest rwa kulszowa? Ischialgia (jak brzmi fachowa nazwa rwy kulszowej) to fachowo mówiąc zespół ucisków na nerw kulszowy znajdujący się w organizmie człowieka. Ten nerw jest największy, jeżeli chodzi o układ obwodowy, dlatego też ból promieniuje z taką siłą. Wiele osób używa nieco mniej medycznych sformułowań, podsumowując rwę jako atak korzonków nerwowych. Niezależnie od tego, jak się wszystko podsumuje, wiedzieć trzeba jedno – boli okropnie. Wyróżnia się trzy rodzaje zespołu nacisków na nerw kulszowy:

  • rwa ramienna – gdzie boli? Od szyi do ramienia, kończąc swoją drogę na ręce. Wśród towarzyszących objawów wyróżnić można mrowienie, drętwienie oraz przykurcze i niedowłady mięśni.
  • rwa udowa – gdzie boli? Ból koncentruje się w odcinku lędźwiowym i krzyżowym, skupiając się na przedniej ścianie nogi. Towarzyszy temu niedowład, parastezje, przykurcz mięśni.
  • rwa kulszowa – gdzie boli rwa kulszowa? Jest on zlokalizowany w lędźwiach, pośladkach i kończy się on dopiero w palcach stopy. Temu zjawisku często towarzyszą parestezje, niedowłady i przykurcze mięśni.

Objawy rwy kulszowej

Jakie objawy daje rwa kulszowa? Pierwszy i najważniejszy – przeszywający ból w plecach. Kiedy się on pokazuje? W najmniej spodziewanym momencie, np. podczas wstawania porannego z łóżka, wstawania z krzesła czy też podnoszenia ciężkiej rzeczy w nieprawidłowej pozycji. Ból promieniuje w kierunku stopy lub też w kierunku lędźwi. Wszystko zależne jest od tego, jaki nerw dokładnie zostaje uciśnięty.

Niekiedy bywa tak, że podczas ataku rwy kulszowej, sparaliżowana jest tylko jedna część ciała, a drugiej nic nie dolega. Warto również zauważyć, że ból potęguje się przy takich prozaicznych czynnościach, jak chociażby kichanie, śmianie się czy też wydmuchiwane nosa. Dlaczego? Ponieważ są to czynności, które zwiększają ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego. Co dalej za tym idzie – powodowany jest gwałtowniejszy, mocniejszy nacisk na nerw kulszowy.

Leczenie rwy kulszowej

Ile trwa rwa kulszowa? Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnego przypadku medycznego, z jakim ma się do czynienia. Niekiedy może być to ból, który minie tak szybko, jak się pojawił. Częściej jednak ma się do czynienia z takimi przypadkami, które wymagają zastosowania odpowiednich leków, w tym chociażby leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych, środków rozkurczowych.

Osoby, które często mają do czynienia z takimi zjawiskami medycznymi, powinny zgłosić się do lekarza, aby ten wypisał skierowanie na rehabilitację i fizjoterapię, np. na pole elektromagnetyczne, czy też ultradźwięki, zabiegi cieplne.

Leave a Comment