Białko w moczu to białkomocz lub albuminuria czyli znak, że nerki mogą nie pracować prawidłowo i powinno się podjąć natychmiastowe działanie zapobiegawcze lub rozpocząć leczenie. Z tego artykułu dowiesz się, skąd bierze się białko w moczu, jak wygląda i jak należy się zachować po jego wykryciu. Czy ten problem można łatwo wyleczyć?

Białko w moczu – co oznacza?

Normalnie w nerkach powinno znajdować się mało białka – to normalny stan. Problem zaczyna się jednak, gdy pojawia się go zbyt wiele, ponieważ będzie to wskazywać na dość poważną chorobę nerek, którą należy leczyć. Głównym objawem takiego stanu rzeczy jest to, że mocz staje się mocno pienisty. Dodatkowo pojawiają się obrzęki brzucha, twarzy, a także dłoni i stóp, wzrasta także ciśnienie.

Skąd białko w moczu?

Zdrowe nerki usuwają nadmiar płynów i odpadów z krwi i przekształcają je w mocz. Narządy funkcjonujące prawidłowo nie usuwają białek i innych ważnych składników odżywczych, które przechodzą przez krew i wracają do niej. Natomiast kiedy nerki są uszkodzone, mogą pozwolić, aby białko przedostało się do moczu. Powoduje to jego wysoki poziom w tym płynie ustrojowymi i może nieść za sobą spore konsekwencje zdrowotne. Każdy może mieć białko w moczu. Prawdopodobieństwo jego obecności może być większe, jeśli występuje jeden lub więcej z czynników ryzyka choroby nerek. Istnieją problemy zdrowotne, które mogą powodować długotrwałe objawy występowania białka w moczu, a niektóre mogą powodować krótkotrwałą obecność tej substancji.

Białko w moczu – jak leczyć?

Jak zmniejszyć białko w moczu? Czy leczenie tej przypadłości jest możliwe i daje efekty? Otóż istnieje na to kilka rozwiązań. W przypadku cukrzycy, lekarz prowadzący powinien złożyć specjalny plan leczenia, aby utrzymać ją pod kontrolą i spowolnić postępujące uszkodzenie nerek. Warto często sprawdzać poziom cukru we krwi, a także przestrzegać planu żywieniowego przyjaznego dla cukrzyków. 

Ponadto trzeba być aktywnym przez większość dni w tygodniu, a w przypadku wysokiego ciśnienia krwi, przyjmować przepisane przez lekarza leki, które pomogą je obniżyć i ograniczyć uszkodzenie nerek. Jeśli pacjent nie ma cukrzycy ani wysokiego ciśnienia krwi, lekarz może zalecić używanie inhibitora ACE lub ARB, aby spowolnić degenerację nerek.

Samo picie wody nie usunie przyczyny białka w moczu, chyba że ktoś jest mocno odwodniony. Woda rozrzedza mocz, czyli zmniejsza ilość białka i wszystkich innych substancji w tym płynie ustrojowym, ale nie powstrzyma przyczyny pojawienia się problemu. Warto przede wszystkim porozmawiać z lekarzem, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję leczenia.

Jak dowiedzieć się, czy ma się białko w moczu?

Jedynym sposobem, aby sprawdzić występowanie białka w moczu, jest wykonanie testu. Badanie, które mierzy poziom albuminy w tym płynie ustrojowym, nazywa się wyznaczeniem stosunku albuminy do kreatyniny w moczu. Normalny wynik UACR wynosi mniej niż 30 mg/g. Jeśli UACR sięga 30 mg/g lub więcej, może to być oznaka choroby nerek i sygnał do wykonania innych badań oraz podjęcia procesu leczenia.

Leave a Comment