Orzechy brazylijskie są nie tylko smaczną przekąską, ale też cennym składnikiem diety. Mają w sobie substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie oraz urodę. Wzbogacenie jadłospisu o orzechy pozytywnie wpływa na układ nerwowy, profil lipidowy oraz na jakość nasienia. Co zawierają orzechy brazylijskie i w jakiej postaci możesz je spożywać?

Orzechy brazylijskie — wartości odżywcze

Uważa się, że to jedne z najcenniejszych orzechów na świecie. Zbierane są z dziko rosnącego drzewa — orzesznicy wyniosłej. Olej pozyskiwany z nasion używany jest nie tylko w kuchni, ale też w przemyśle i w kosmetyce. Orzechy para, czyli orzechy brazylijskie, mają w sobie wiele cennych substancji. Zawierają pokaźne ilości zdrowych tłuszczów, cenne witaminy oraz sole mineralne. Na uwagę zasługuje wysoka zawartość magnezu — w 100 gramach orzechów jest go ponad 370 mg.

 Orzechy brazylijskie a tarczyca

Orzechy brazylijskie wartości odżywcze zawdzięczają też selenowi. Ten pierwiastek pełni ważną funkcję dla zdrowia mężczyzn, poprawia jakość nasienia. Selen ma też istotne znaczenie w utrzymywaniu zdrowej tarczycy. Z tego powodu są bardzo polecane przez dietetyków. W 100 gramach produktu znajduje się sporo kalorii, jest ich prawie 660! Jednak są one bardzo cenne i wartościowe, pochodzą głównie z tłuszczu jednonienasyconego. Dodatkowo warto podkreślić dużą ilość witamin z grupy B, które uczestniczą w wielu procesach metabolicznych w organizmie, mają kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz układu hormonalnego. To bogate źródło potasu, fosforu, ale też cynku i błonnika. Orzechy zawierają niewielkie ilości białka.

Orzechy brazylijskie — na co je stosować  i jak je spożywać?

Zdrowe i pożywne orzechy możesz włączyć do swojej diety, wystarczy garść dziennie, aby wzmocnić organizm i dostarczyć mu cennych substancji odżywczych. Na co dobre orzechy brazylijskie i dlaczego warto je jeść? Wspomagają gospodarkę lipidową, mogą przyczynić się do redukcji złego cholesterolu i podnosić poziom dobrego. Orzechy brazylijskie właściwości zawdzięczają też wysokiej zawartości selenu oraz cynku, te dwa pierwiastki mają kluczowe znaczenie w syntezie wielu hormonów, głównie tarczycy. Z tego powodu są polecane zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Panowie, którzy regularnie spożywają orzechy para, mają lepsze parametry nasienia. Nienasycone kwasy tłuszczowe pozytywnie wpływają na pracę mózgu. Podobne działanie wykazuje magnez oraz witaminy z grupy B. Dostarczanie tych składników w diecie obniża ryzyko powstawania komórek nowotworowych, poprawia koncentrację i odżywia komórki nerwowe. Zdrowe tłuszcze działają też korzystnie na układ krwionośny.

Orzechy brazylijskie – przeciwwskazania

Przeciwwskazania głównie związane są z alergiami. W diecie lekkostrawnej te orzechy również nie są zalecane, ponieważ zawierają dużo kalorii i tłuszczu. Orzechy para można jeść jako przekąskę, ale świetnie sprawdzą się też jako dodatek do płatków śniadaniowych, jogurtu lub w wypiekach. Możesz dodać je do sałatki, nadadzą też smak bazyliowemu pesto.

Komentarz

Leave a Comment