Infekcje skóry i widoczne na jej powierzchni zmiany dermatologiczne bardzo często budzą niepokój. Do rozwoju chorób tego narządu najczęściej przyczyniają się spotykane w naturalnym środowisku patogeny – zalicza się do nich bakterie, wirusy oraz grzyby. Jedną z infekcji skórnych, która może rozwijać się u dzieci i dorosłych jest mięczak zakaźny. Charakterystycznym objawem są wykwity o charakterze niewielkich, wypukłych guzków. Co to jest mięczak zakaźny? Co warto wiedzieć o tej chorobie dermatologicznej?
Mięczak zakaźny – jak wygląda?
Mięczak zakaźny jest skórną chorobą wirusową. Podłożem jej rozwoju jest namnażanie się wirusa MCV (moluscum contagiosum virus), który należy do grupy pokswirusów. Schorzenie najczęściej rozwija się u dzieci, młodych dorosłych, a także części społeczeństwa zmagającej się z zaburzeniami odporności. Do pojawienia się schorzenia dochodzi na skutek kontaktu z wirusem, który w odpowiednich warunkach namnaża się w warstwie rogowej skóry. Wielu rodziców zastanawia się, jak bardzo poważny jest mięczak zakaźny, ile trwa oraz czy może wystąpić powtórnie. Zmiany skórne najczęściej znikają po upływie sześciu miesięcy, a u niektórych pacjentów choroba przyjmuje charakter nawrotowy.
Jak wygląda mięczak zakaźny? Najważniejszym charakterystycznym objawem choroby są widoczne zmiany skórne, które przybierają postać niewielkich, okrągłych guzków lub grudek. Posiadają one zagłębienie w środkowej części – jego wielkość może oscylować w granicach od 2 do 6 mm. Guzki najczęściej są białe lub przeźroczyste, a w najpoważniejszym etapie choroby występują pojedynczo lub zlewają się w duże, jednolite zmiany.
Mięczak zakaźny – jak leczyć?
Rozpoznanie mięczaka zakaźnego nie jest dla specjalistów trudnym zadaniem. Najczęściej podczas wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem i dokonuje oględzin zmian skórnych. Obraz kliniczny wraz z objawami schorzenia są na tyle charakterystyczne, że postawienie trafnej diagnozy jest możliwe już na pierwszej konsultacji. W niektórych przypadkach lekarz pediatra lub dermatolog decyduje się na wykonanie histopatologicznego, laboratoryjnego badania, którego celem jest potwierdzenie przypuszczeń wynikających z oględzin zmian oraz wywiadu.
Na szczęście istnieją skuteczne metody walki z mięczakiem zakaźnym. Leczenie zazwyczaj obejmuje objawy ze względu na wirusowe podłoże. Warto pamiętać, że nie zawsze występuje konieczność wprowadzenia terapii – a wynika to z indywidualnego przebiegu choroby oraz rozległości zmian. Wskazania do terapii lekami pojawiają się, gdy wysyp guzków i grudek jest naprawdę rozległy. W takim wypadku lekarz najczęściej przepisuje:
- leki o działaniu przeciwwirusowym, które przyjmowane są doustnie,
- leki o działaniu miejscowym do smarowania zmian skórnych,
- terapie fizykalne, na przykład laseroterapię lub elektrokoagulację zmian.
Warto pamiętać, że wszelkie niepokojące zmiany na skórze należy konsultować z lekarzem pierwszego kontaktu lub dermatologiem. O wprowadzeniu leków doustnych bądź preparatów skórnych powinien zdecydować jedynie specjalista.
Leave a Comment