Gdy za oknem zaczyna robić się ciepło, przybywa miłośników spacerów. Miejsca takie jak parki czy lasy są chętnie wybierane na przechadzki. Niestety wraz ze wzrostem temperatury zwiększa się ryzyko ugryzienia przez kleszcze. Czasami można sobie nawet nie zdawać sprawy, że coś takiego miało miejsce, dopóki nie wystąpi rumień. Te małe zwierzęta nie zawsze zostają na skórze, dlatego nigdy nie powinno się bagatelizować żadnych śladów i posiadać podstawową wiedzę o tym, jak rozpoznać rumień po kleszczu.

Jak wygląda rumień po kleszczu?

Rumień po ugryzieniu kleszcza nazywany jest wędrującym ze względu na możliwość przemieszczania się w różne miejsca na ciele. Jak wygląda? To pytanie dosyć często zadają sobie osoby, które miały styczność z kleszczem i szukają objawów zakażenia. Rumień przypomina tarczę strzelniczą, co odróżnia go od innych wysypek. Może się rozrosnąć nawet do 30 cm. W środku zazwyczaj znajduje się czerwona plamka będąca śladem po ugryzieniu, wokół widnieje okrąg niezmienionej skóry, a za nim kolejny, jednak tym razem czerwony. W miarę rozrastania się może zmieniać swój wygląd. 

Niestety nie zawsze jest tak oczywisty w rozpoznaniu. Zdarza się, że przypomina zwykłego siniaka bądź wysypkę. Dlatego ważne, aby obserwować miejsce po ugryzieniu kleszcza oraz całą skórę.

W jakim czasie występuje rumień?

Rumień po ugryzieniu kleszcza występuje zazwyczaj od 3 do 30 dni od zakażenia. Gdy taki rumień pojawi się na ciele, oznacza to zakażenie boreliozą. Nie należy czekać, aż sam zniknie, tylko udać się do lekarza, który postawi diagnozę. Oczywiście, po pewnym czasie nie pozostanie śladu po rumieniu. Zazwyczaj trwa to parę tygodni, jednak zakażenie zostaje i nieleczone będzie eskalować. Dlatego posiadając wiedzę, jak rozpoznać rumień po kleszczu, należy zareagować. 

Rumień po kleszczu – co robić w przypadku zauważenia go?

Przede wszystkim należy udać się do lekarza. Nie należy czekać, aż rumień sam zniknie. Wczesne rozpoznanie choroby pozwala na wyleczenie. Zazwyczaj badania stwierdzające boreliozę robi się po 3-4 tygodniach od ugryzienia kleszcza. Wcześniej wynik może wyjść nieprawidłowy, gdyż przeciwciała mogły się jeszcze nie wykształcić. Do badań wykorzystuje się płyn surowiczy i płyn mózgowo-rdzeniowy. Lekarz bierze pod uwagę zarówno wyniki badań, jak i objawy chorobowe i nie zawsze wdraża leczenie. Najczęściej polega ono na antybiotykoterapii trwającej nawet 28 dni, pozwalającej na całkowite wyleczenie.

Rumień — czy zawsze oznacza boreliozę?

W większości przypadków rumień po kleszczu oznacza zakażenie boreliozą. Jednak czasami może być wywołany alergią. W takim przypadku występuje w niedługim czasie po ugryzieniu. W przypadku boreliozy występują również inne objawy oprócz skórnych. Do pierwszych można zaliczyć wszystkie symptomy grypopodobne, jak:

  • bóle mięśni,
  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • gorączka,
  • dreszcze,
  • powiększenie węzłów chłonnych.

Wiedząc, jak wygląda rumień po kleszczu, można wstępnie określić, czy istnieje ryzyko zakażenia. Jeżeli w niedługim czasie od wycieczki do lasu wystąpił u Ciebie rumień i źle się czujesz, to niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem.

Leave a Comment