Każdy człowiek ma do czynienia z różnymi lękami – w mniejszym lub w większym stopniu. Niekiedy są to na tyle zaawansowane przypadki, że utrudniają one człowiekowi funkcjonowanie. Do jednych z takich przypadków zalicza się agorafobię, czyli lęk przed otwartą przestrzenią. Jak leczyć agorafobię? Oto kilka wskazówek, które będzie można wykorzystać, jeżeli ktoś ma ogromny lęk przed otwartą przestrzenią.

Objawy agorafobii

Zanim ktokolwiek będzie zastanawiał się nad tym, czy tego typu schorzenie jest uleczalne, czas sprawdzić, jakie są objawy agorafobii. Pacjenci, którzy miewają takie lęki, najlepiej czują się w swoich czterech ścianach. Wydawać by się mogło, że są to nerwice, które związane są ze świeżym powietrzem, ale często dotyczą one również miejsc zamkniętych, jak np. markety, czy też pociągi.

W dużej mierze lęk ten odnosi się do wielkich przestrzeni, ale znane są również przypadki, kiedy lęk odnosił się np. do stania w kolejce do kasy, czy też mniejszych, zamkniętych przestrzeni. Pacjenci najlepiej czują się we własnym domu, w przestrzeni, która jest im doskonale znana na co dzień. Do tego unikają one przebywania w publicznych miejscach. Trzeba na to uważać, ponieważ temu schorzeniu może również towarzyszyć w przyszłości lęk przed nawiązywaniem kontaktów społecznych.

Leczenie agorafobii

Jak leczyć agorafobię? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jak mocno rozwinięte jest to schorzenie. Jeżeli pacjent ma duży problem z tym, aby wyjść z domu – terapeuta w pierwszej kolejności powinien pojawiać się w domu pacjenta.

Na czym polega leczenie agorafobii? Przede wszystkim na odwrażliwianiu pacjenta. Po pierwsze – lekarz musi ustalić, co też powoduje u pacjenta największy lęk. Po drugie – musi go odwrażliwić, dzięki czemu, w dalekiej przyszłości, będzie on w stanie poradzić sobie samodzielnie z lękami. Do tego jednak jeszcze daleka droga. Tak, trzeba przyznać, że niekiedy terapia ciągnie się przez długi czas.

Najgorszym będzie bowiem poradzenie sobie z bodźcami, na jakie pacjent będzie wystawiony przez swojego lekarza. Trudno będzie się z nimi zmierzyć, ale bez obaw – wszystko jest bowiem tak przemyślane, aby oswajanie się odbywało się etapami. Pomocne są przy tym różnego rodzaju terapie relaksacyjne, które pozwalają na oswojeniu się lęków.

Leczenie farmakologiczne

Czy w przypadku agorafobii stosuje się leki? Tak, terapia wspomagana jest przez odpowiednio dopasowane do pacjenta środki farmakologiczne. Są to leki przeciwdepresyjne czy też leki o działaniu przeciwlękowym. Dlaczego przeciwdepresyjne? Ponieważ pacjenci często muszą poradzić sobie z depresją, która nieproszona, zaczyna powoli panoszyć się w ich życiu.

Wszystko jednak można pokonać, o ile agorafobia na bieżąco będzie monitorowana przez lekarzy specjalistów. Lęk przed otwartą przestrzenią może w znaczny sposób utrudniać życie, dlatego nie należy bagatelizować tego tematu dla własnego dobra, a także niekiedy dla dobra osób bliskich. Po to, aby móc normalnie funkcjonować w społeczeństwie.

Leave a Comment