Autyzm jest jednym z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurorozwojowych. Diagnoza zaburzenia najczęściej odbywa się w okresie dzieciństwa, nie później niż po ukończeniu czwartego roku życia, niemniej jednak choroba coraz częściej rozpoznawana jest u dorosłych osób. Autyzm u dorosłych charakteryzuje się nieco innymi objawami, ze względu na konieczność przystosowania się do życia i funkcjonowania w społeczeństwie z własnymi dysfunkcjami. Czym objawia się autyzm u dorosłych? Na czym polegają badania na autyzm u dorosłych osób?
Autyzm u dorosłych – co warto wiedzieć?
Autyzm u dorosłych jest zaburzeniem neurorozwojowym, które jest ściśle związanie z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu pewnych obszarów mózgu. Dolegliwość charakteryzuje się różnymi objawami o zmiennej intensywności, co jest zależne od indywidualnych predyspozycji. Bez względu na intensyfikację objawów, dorosłe osoby zmagające się z zaburzeniem posiadają trudność w przebiegu normalnych relacji społecznych, a także komunikacją interpersonalną, wyobraźnią oraz wysoką sztywnością zachowań. Cechy zachowań autystycznych u osób dorosłych przyjmują różne formy oraz odmienny stopień nasilenia. Najważniejszymi objawami autyzmu u dorosłych są:
- niezgrabność w zachowaniu,
- trudność w nawiązaniu rozmowy oraz potrzymaniu relacji przyjacielskich,
- odczuwalny dyskomfort podczas kontaktu wzrokowego,
- problem z rozładowywaniem i regulowaniem własnych emocji,
- silne, utrzymujące się zainteresowanie jedynie jednym tematem,
- odczuwanie nadwrażliwości na dany dźwięk, zapach lub konsystencję jedzenia,
- całkowite nierozumienie sarkazmów kierowanych w stronę osoby zaburzonej,
- zainteresowanie wykonywaniem jedynie niektórych czynności,
- wybieranie wykonywania codziennych czynności w samotności,
- problem z trafnym odbieraniem emocji innych osób,
- nieprawidłowe rozpoznawanie mimiki twarzy i mowy ciała,
- poleganie na codziennym rytmie dnia, tak zwanym proceduralnym,
- wykonywanie tych samych, powtarzalnych zachowań,
- odczuwanie lęku społecznego,
- silna potrzeba układania przedmiotów w określonej kolejności.
Odczuwanie trudności w codziennym funkcjonowaniu i życiu w społeczeństwie wymaga konsultacji ze specjalistą. Jedynie trafna diagnoza i terapia dają szansę na normalne, wysokiej jakości funkcjonowanie, bez lęków i odczuwanych obaw.
Autyzm u dorosłych – leczenie i diagnoza
Diagnoza autyzmu u dorosłych zazwyczaj rozpoczyna się od tak zwanego testu samooceny. Jest on podstawą dalszej, specjalistycznej diagnostyki, która odbywa się z pomocą psychologa, psychiatry oraz neurologa. Do rozpoznania dolegliwości najczęściej potrzebne są dodatkowe rozmowy z bliskimi pacjenta, które dotyczą jego zachowania i funkcjonowania w społeczeństwie.
Leczenie autyzmu u dorosłych nie jest możliwe, gdyż autyzm jest zaburzeniem nieuleczalnym. Jednym ze sposobów na poprawę jakości życia jest korzystanie ze specjalistycznej pomocy oraz terapii, których celem jest pomoc w radzeniu sobie z emocjami oraz funkcjonowaniem dorosłej osoby autystycznej w społeczeństwie.
Leave a Comment