Agorafobia jest lękiem przed przebywaniem w otwartej przestrzeni, opuszczeniem małego i znanego pomieszczenia, lękiem przed tłumem oraz miejscami publicznymi. Nie jest to często spotykana choroba. Dlatego tym bardziej warto wiedzieć, czym tak naprawdę jest, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób może być leczona.

Co to jest agorafobia?

Agorafobia jest zaburzeniem nerwicowym. Charakteryzuje się nieuzasadnionym, wręcz chorobliwym lękiem przed przebywaniem w otwartej przestrzeni. Co więcej, osoba cierpiąca na agorafobię często odczuwa również lęk, przebywając w otoczeniu, którego nie zna oraz w miejscach, w których nie czuje kontroli nad sytuacją. Oznacza to, że wśród osób chorujących na agorafobię lęk może się pojawić nie tylko w otartej przestrzeni, ale również w zamkniętym, ale zatłoczonym pomieszczeniu. Może być to choćby supermarket czy autobus. Dlatego też osoby z agorafobią unikają takich miejsc. Przede wszystkim z obawy, że nie będą potrafiły się z nich wydostać. Obawiają się również tego, że jeśli coś im się w takim miejscu stanie, to nikt tego nie zauważy. Poza tym osoby z agorafobią obawiają się wybuchu paniki w miejscu publicznym. Niestety to wiąże się z tym, że takie osoby często unikają wychodzenia z domu. To z kolei może prowadzić do różnych fobii społecznych.

Jakie są objawy agorafobii?

Wśród objawów agorafobii, które występują w momencie przybywania w otwartej przestrzeni, wymienić można podwyższone ciśnienie tętnicze, przyspieszoną czynność serca, biegunkę i częstomocz, uczucie tzw. miękkich nóg oraz pogłębiony i przyspieszony oddech. Ten ostatni objaw skutkować może hiperwentylacją. Prowadzić może to do kwasicy mleczanowej, a tym samym do napadu lęku. W takiej sytuacji u osoby cierpiącej na agorafobie występują objawy podobne do tych, które występują przy zawale serca. Mowa tu o bólu w klatce piersiowej i dusznościach.

Jakie są przyczyny agorafobii?

Jeśli chodzi o pytanie, skąd się bierze agorafobia, to nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z tego, że do tej pory nie udało się określić dokładnych przyczyn tego schorzenia. Wskazuje się jednak, że jedną z przyczyn może być przeżycie jakiegoś bolesnego i traumatycznego wydarzenia. Przykładem może być tu śmierć bliskiej osoby, rozstanie z partnerem bądź jakaś bardzo przykra sytuacja, która miała miejsce w tłumie. Na dziś nie jest jednak możliwe wskazanie jednej, konkretnej przyczyny agorafobii.

Czy agorafobię można leczyć?

Osoba cierpiąca na agorafobię na pewno skorzystać powinna z pomocy psychologa lub psychiatry. Niestety ze względu jednak na to, że takie osoby rzadko opuszczają dom, to udzielenia takiej pomocy jest dość ograniczone. Jeśli jednak uda się doprowadzić do takiego spotkania, to w pierwszej kolejności rozpocząć powinna się terapia poznawczo-behawioralna, która polega na stopniowym odwrażliwianiu. W ten sposób mózg zaczyna powoli przyzwyczajać się do lęku, który dzięki temu zaczyna słabnąć. Dodatkowo często stosuje się również leczenie farmaceutyczne. Polega ono głównie na przyjmowaniu leków antydepresyjnych.

Leave a Comment