Każda ciężarna kobieta dobrze wie, że ciąża jest okresem pełnym zarówno charakterystycznych objawów, jak i tych mniej typowych. Nikogo nie dziwią zachcianki, nudności czy puchnięcie stóp. Jednak częstym zmartwieniem są pojawiające się w klatce piersiowej dolegliwości bólowe. Warto wiedzieć, że na ogół jest to naturalna reakcja organizmu na zmieniające się warunki anatomiczne i fizjologiczne. Jedynie w niektórych przypadkach ból ma podłoże patologiczne czy chorobowe. Mimo tego nie wolno bagatelizować żadnych niepokojących objawów.

Ból w klatce piersiowej w ciąży – z czego wynika?

Zwykle ból w klatce piersiowej wynika z naturalnie występujących zmian fizjologicznych w organizmie. Rosnący płód zaczyna uciskać narządy wewnętrzne znajdujące się w jamie brzusznej kobiety i powoduje przesunięcie środka ciężkości ciała ku przodowi. To zaś skutkuje zwiększeniem lordozy lędźwiowej, a więc ponownie zmniejszeniem dostępnego miejsca w jamie brzusznej. Pojawia się relacja – im większy płód, a więc im późniejszy etap ciąży, tym narządy wewnętrzne są bardziej uciskane. Dotyczy to również przepony, która daje wówczas objawy bólowe do klatki piersiowej. Pojawia się charakterystyczny ból pod mostkiem w ciąży. 

Kolejną możliwą przyczyną ciążowego bólu w klatce piersiowej jest choroba refluksowa przełyku, której ryzyko zwiększa się właśnie w ciąży. Dzieje się tak, ponieważ progesteron rozluźnia mięśniówkę przełyku i żołądka, ułatwiając cofanie się treści pokarmowej. Rosnąca macica dodatkowo uciska żołądek, co sprzyja dolegliwości. Problem można rozpoznać po uczuciu pieczenia za mostkiem i w przełyku oraz po cofaniu się pokarmu zwłaszcza w pozycji leżącej. Ból w klatce piersiowej w ciąży może wynikać również z rosnących piersi. Nieco rzadziej powodem są problemy kardiologiczne – dolegliwości występują jednak zwykle u kobiet, które chorowały jeszcze przed zajściem w ciążę.

Kłucie w klatce piersiowej w ciąży

Kobiety często niepokoją się uczuciem kłucia w klatce piersiowej, szczególnie podczas oddychania. Na ogół wiąże się on z nerwobólem, który nasila się właśnie podczas wdechów i wydechów, zwłaszcza głębokich, a także przy zmianie pozycji ciała. Kłujący ból w klatce piersiowej w ciąży nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może wskazywać również na problemy kardiologiczne.

Sposoby na ból w klatce piersiowej w ciąży

Ze względów bezpieczeństwa w pierwszej kolejności zawsze warto skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który w razie potrzeby pokieruje do innego specjalisty (np. kardiologa, gastrologa). Jeśli dolegliwości w klatce piersiowej nie wiążą się z żadnymi poważnymi chorobami, można sięgnąć po domowe sposoby. W przypadku refluksu należy przestrzegać lekkostrawnej, łagodnej diety i spać na nieco wyższej poduszce, aby uniemożliwić cofanie się treści pokarmowej zgodnie z grawitacją. Ucisk na przeponę można zmniejszać prawidłowo wykonywanymi technikami oddechowymi (np. spokojne oddychanie torem dolnożebrowym), jednak znacznie skuteczniejsza będzie wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego, który technikami manualnymi rozluźni napięcia w ciele. 

Leave a Comment