Imbir to jedna z cenniejszych roślin, z którymi można się spotkać. Ma duże znaczenie jako środek spożywczy, lek, przyprawa, a nawet afrodyzjak. W tych celach wykorzystujemy jego korzeń, który jest ogromną skarbnicą cennych związków odżywczych i leczniczych. Posiadając w domu imbir – właściwości, jak stosować i kiedy najlepiej po niego sięgnąć powinny być podstawowymi informacjami, które należy zdobyć.
Imbir – jakie ma właściwości?
W pierwszej kolejności należy się dowiedzieć, jakie właściwości ma imbir. Zawiera w sobie m.in. bardzo duże ilości:
- witaminy C,
- witamin z grupy B – zwłaszcza B1 i B2,
- witaminy rozpuszczalne w tłuszczach – A, E, K,
- wapnia, fosforu, żelaza, potasu,
- olejków eterycznych,
- żywic,
- kurkumenu.
Tak bogaty skład sprawia, że imbir wpływa korzystnie niemal na wszystkie układy organizmu. Wspomaga odchudzanie, podwyższa libido, rozgrzewa i wzmacnia. Może poprawiać koncentrację i pamięć, co jest szczególnie ważne podczas pracy umysłowej lub nauki. Warto po niego sięgać w stanach przemęczenia – zarówno fizycznego, jak i umysłowego. Ostrożność powinny zachować jedynie osoby z chorobami żołądka, ponieważ ostry imbir może podrażniać jego śluzówkę i nasilać dolegliwości.
Imbir – właściwości lecznicze
Imbir wykazuje wielokierunkowe działanie na zdrowie człowieka. Przede wszystkim działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo oraz antybakteryjnie. Ułatwia wykrztuszanie, ponieważ rozrzedza gęstą wydzielinę dróg oddechowych. Dodatkowo hamuje wymioty i zmniejsza zbyt wysoką gorączkę, przez co jest jednym z częściej stosowanych surowców w leczeniu przeziębienia i grypy, jak również przy wszelkich infekcjach górnych dróg oddechowych.
Omawiając imbir – jakie właściwości lecznicze warto jeszcze wyszczególnić? Otóż wspiera on funkcjonowanie układu pokarmowego poprzez stymulowanie syntezy śliny i soków żołądkowych, a także skutecznie poprawia odporność. Udowodniono, że regularne dodawanie imbiru do jadłospisu poprawia kondycję serca i naczyń krwionośnych, ponieważ imbir zmniejsza lepkość krwi, chroniąc tym samym przed zakrzepami i zatorami. Ponadto w pewnym stopniu może działać przeciwbólowo, zwłaszcza w kontekście bólów migrenowych i menstruacyjnych.
Imbir – właściwości odżywcze
100 gram imbiru zawiera około 80 kcal, zwykle jednak nie jemy go w dużych ilościach lub wykorzystujemy wyciąg czy napar. Wspomniana ilość surowca posiada w przybliżeniu 20 g węglowodanów, 0,8 g tłuszczu oraz 1,8 g białka.
Jak stosować imbir?
Korzeń imbiru można kupić w postaci surowej lub sproszkowanej. Znacznie częściej sięgamy jednak po świeże kłącze, które można zetrzeć na tarce, pokroić w plasterki czy w kostkę i dodawać do potraw jako przyprawę. Najpopularniejszym sposobem spożywania imbiru jest dodanie odrobiny do ciepłej herbaty. W przypadku dań idealnie komponuje się z owocami morza i tłustymi mięsami (kaczka, wieprzowina), ponieważ poprawia mdły smak, dodając pikanterii i orzeźwienia. Chcąc wzbogacić smak nalewek, również warto dodać do nich kawałek imbiru. Plasterek surowego imbiru można żuć celem zmniejszenia nudności. W medycynie alternatywnej i ziołolecznictwie popularne są wywary z imbiru.
Leave a Comment