Zbyt szybkie wzrastanie dziecka, niewłaściwa pielęgnacja w okresie stawiania pierwszych kroków, nieprawidłowy sposób siedzenia i mnóstwo innych powodów przyczynia się do powstania wad postawy dziecka i jego problemów ze stopami. Można im jednak skutecznie zaradzić poprzez opiekę ortopedyczną oraz dobór specjalnego, profilowanego obuwia. 

Kiedy buty ortopedyczne dla dziecka?

Gdy masz wątpliwości, czy Twoje dziecko wymaga obuwia ortopedycznego, najlepiej zwrócić się po poradę do lekarza ortopedy. Warto jednak pamiętać, że buty ortopedyczne dla dzieci nie tylko mają zadanie leczenia i doprowadzenie stopy do optymalnej funkcjonalności, ale działają one również profilaktycznie. Leczą choroby i schorzenia nabyte i wrodzone, takie jak: koślawość kolan i pięt, płaskostopie, szpotawość czy problemy ze stabilizacją postawy. 

Jeżeli problemy postawy wynikają z nieprawidłowego siedzenia, często wystarczy zmienić nawyki dziecka oraz sprawić mu stabilizujące wkładki ortopedyczne. Jednak w szczególnych wypadkach wkładki to za mało i konieczne są buty ortopedyczne. 

Buty ortopedyczne dla dzieci, po co? 

Dzisiaj nikt już nie powinien obawiać się ortopedycznego obuwia dla dzieci. Jeszcze niedawno straszyły one swoim wyglądem, ale dzisiaj wyglądają jak każde inne buty, charakteryzują się jednak wysoką stabilizacją oraz sztywnością utrzymującą stopę dziecka w idealnej pozycji. Tego rodzaju obuwie nie pozwala na niekontrolowany ruch stopy wewnątrz buta w trakcie chodzenia oraz wówczas, gdy dziecko swobodnie siedzi na podłodze. Dlatego jeżeli dziecko powinno nosić buciki ortopedyczne, dotyczy to nie tylko spacerów, ale również pobytu w domu. I nie obawiaj się, że w tym obuwiu noga będzie się nadmiernie pocić i męczyć, są one wykonane w taki sposób, by dziecko miało pełne poczucie komfortu, bez względu na to, jak długo je nosi. 

Jakie buty ortopedyczne dla dziecka? 

Chcesz mieć pewność, że kupujesz właściwe buty dla Twojego dziecka? Nie kupuj ich gdziekolwiek, lecz w sklepach, które specjalizują się w ofercie skierowanej specjalnie do dzieci. A gdy znajdziesz się już w takim sklepie warto wiedzieć, na jakie elementy obuwia należy zwrócić uwagę.

Buty ortopedyczne dla dzieci – jakie wybrać?

Przede wszystkim wybór buta należy zacząć od obejrzenia podeszwy, która powinna być stosunkowo szeroka i płaska. Następnie okolice pięty, które muszą być dodatkowo wzmocnione, tak by bucik nigdy się nie wykoślawiał, nawet wtedy, gdy dziecko ma do tego tendencję. Pięta nie może być przydeptywana, usztywniony w tym miejscu bucik utrzymuje stopę i staw skokowy w idealnej pozycji. 

Dobrym rozwiązaniem jest również wyjmowana wkładka wewnętrzna lub but na tyle obszerny, by można było włożyć do niego specjalną wkładkę, która profiluje stopę. To szczególnie ważna cecha przy płaskostopiu oraz wadach postawy. Dobrze wyprofilowana wkładka utrzymuje całe ciało dziecka w prawidłowej pozycji, prostując jego plecy i główkę, nadając postawie idealny pion.

Leave a Comment