Podczas wielu czynności medycznych personel sprawdza czy pacjent ma prawidłowe ciśnienie krwi. Niektóre osoby z natury mają je wysokie lub niskie, jednak wszystkie odstępstwa powinny być dokumentowane, na przykład przed różnymi zabiegami, w ramach profilaktyki etc. Jakie powinno być tak właściwie ciśnienie tętnicze?
Ciśnienie krwi jest wartością dotyczącą siły, z jaką krew napiera na duże tętnice. Dlatego w celu uzyskania rzetelnych wyników pomiar wykonuje się na ramieniu. Trzeba wiedzieć, że z inną mocą krew jest wyrzucana do tętnic (ciśnienie skurczowe) niż w momencie rozluźnienia (ciśnienie rozkurczowe). Z tego powodu przy badaniu ciśnienia podawane są dwa wyniki.
W praktyce ciśnienie krwi podlega dużym wahaniom, co jest związane wieloma czynnikami, choćby stresem czy niedawną aktywnością fizyczną. Zmienia się także z wiekiem. Widząc jednak nagłe skoki ciśnienia, zmiany czy problemy z pomiarami, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Jeśli wahania utrzymują się cały czas i mają spore wychylenia, może to oznaczać arytmię, czyli dolegliwość dotyczącą nieregularnej pracy serca. Trzeba ją cały czas kontrolować, ponieważ w niektórych przypadkach powoduje zagrożenie zdrowia lub nawet życia.
Ciśnienie tętnicze – norma i optymalne ciśnienie krwi
Istnieją normy podawane jako „widełki”, które regulują to, jakie jest prawidłowe ciśnienie. W przypadku dorosłego człowieka średnio wynosi ono 120/80 (ciśnienie skurczowe/rozkurczowe) mm Hg. Warto pamiętać, że w przypadku ciśnienia skurczowego wahać się ono może w zakresie 90–135 Hg, natomiast ciśnienie krwi rozkurczowe – 50–90 mm Hg. Jak wspomnieliśmy wcześniej, wartości te mogą zmieniać się z wiekiem i szczególnie u dzieci jest ono niższe. Wynosi średnio 110/75 mm Hg, natomiast w przypadku noworodków to nawet 102/55 mm Hg.
Wysokie ciśnienie krwi – nadciśnienie
Wiele osób boryka się z tzw. nadciśnieniem czyli zbyt wysokim ciśnieniem krwi. Norma zostaje wtenczas czasem bardzo mocno przekroczona. Mówimy o nim w sytuacji, w której ciśnienie rozkurczowe przekracza wartość 90 mm Hg, a skurczowe 140 mm Hg. To jednak nadal dość niskie nadciśnienie, ponieważ istnieją osoby z tzw. hipertensją. Jest to stan wyjątkowo wysokiego ciśnienia, które wynosi powyżej 180 mm Hg ciśnienia skurczowego i powyżej 110 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. W takiej sytuacji konieczne jest stałe kontrolowanie ciśnienia tętniczego, ponieważ hipertensja jest niebezpieczna dla organizmu. Lekarz najczęściej zaleca zmianę diety (np. ograniczenie picia kawy i alkoholu, palenia papierosów, stosowania soli). Czasami pacjenci mają przepisywane środki farmakologiczne.
Jakie jest niskie ciśnienie?
Można też spotkać się z przeciwną sytuacją, a więc niedociśnieniem (niskim ciśnieniem krwi), które jest rzadszym zjawiskiem od nadciśnienia. W tym przypadku skurczowe ciśnienie ma wartość poniżej 90 mm Hg, a rozkurczowe mniej niż 50 mm Hg. Osobom z hipotensją zaleca się częste picie kawy, często przepisywane są także leki (również zawierające kofeinę).
Ogrom informacji w tej treści jest niesamowity