Uznaje się, że ataki paniki są jednym z największych problemów w dzisiejszych czasach, jeżeli chodzi o zdrowie psychiczne. Pojawiają się nagle i trwają krótko, jednak mają silne objawy. Istnieje na szczęście kilka sposobów na to, żeby sobie z nimi w miarę skutecznie poradzić. Czym jest atak paniki, jak się uspokoić, czy jest groźny oraz jak wygląda?

Czym jest atak paniki?

Jak wygląda atak paniki? Jest on stanem silnego, nagłego strachu, który niejednokrotnie bywa dla odczuwającej go osoby paraliżujący. Towarzyszą mu różne objawy somatyczne, dlatego może się przełożyć na funkcjonowanie organizmu. Trwa zazwyczaj przez kilka, kilkanaście minut. Ataki paniki nie muszą mieć określonego powodu. Charakteryzują się poczuciem nadciągającej zagłady lub niebezpieczeństwa. Zdarza się nawet, że w czasie ich trwania człowiek jest sparaliżowany strachem i przestaje zwracać uwagę na otaczający go świat. Czy ataki paniki są groźne? Co prawda nie jest to stan kwalifikowany jako zagrażający życiu, jednak nadal bywa bardzo niebezpieczny.

Atak paniki – objawy

Objawy ataku paniki są naprawdę różne i złożone, jednak łączącym je elementem jest ogromny strach i poczucie nieuchronnego zbliżania się czegoś strasznego. W większości przypadków charakterystycznym symptomem bywa znaczne podwyższenie tętna i kołatanie serca, ponadto można wymienić pocenie się, drżenie, spłycenie oddechu lub ucisk w gardle, nudności, uderzenia gorąca, bóle głowy, ból w klatce piersiowej, zawroty głowy, uczucie pustki, omdlenia, uczucie odrętwienia czy odrealnienia.

Atak lęku a atak paniki

Czasami ataki paniki są mylone z atakami lęku. W drugiej sytuacji objawy są o wiele lżejsze i dotyczą przyspieszonego tętna, uczucia ściskania, zawrotów głowy, dyskomfortu w żołądku, uczucia ucisku na głowę, uczucia pieczenia skóry i mięśni, trudności z koncentracją i głębokim oddychaniem. Można więc zauważyć, że atak lęku również jest poważny, jednak nie aż tak, jak atak paniki. Nie jest też oficjalnym terminem klinicznym, ale używa się go do opisania bardziej intensywnych epizodów lęku bądź napadów lęku.

Atak paniki – przyczyny

W przypadku ataków paniki przyczyny często nie są łatwe do ustalenia, ponieważ może ich być naprawdę wiele. Mogą się nawarstwiać przez długi czas, a bodźcem wywołującym atak może być nawet drobna myśl dotycząca męczących nas zagadnień (np. problemy finansowe, rozstanie, śmierć bliskiej osoby czy bycie nękanym).

Atak paniki – jak się uspokoić?

Jak radzić sobie z atakami paniki? Z uwagi na ich nagły charakter, trudno być przygotowanym na takie zdarzenie, jednak specjaliści wspominają o kilku technikach. Jakie zatem są sposoby na ataki paniki? Dobrze sprawdzi się „świadome oddychanie”, a więc powolne i głębokie (przy jednoczesnym skupieniu się na oddychaniu. Ponadto warto spróbować zapanować nad strachem poprzez wyobrażenie sobie sytuacji bezpiecznej, a także skoncentrować się na zapewnieniu sobie bezpieczeństwa (np. kładąc się na łóżku). Przypominamy, że jeśli ataki paniki się powtarzają, należy udać się do psychiatry lub skorzystać z psychoterapii, ponieważ być może przepracowanie problemów z życia codziennego zmniejszy częstotliwość ataków, a w końcu im zapobiegnie.

Komentarz

Leave a Comment