Usuwanie ósemek jest bardzo popularnym zabiegiem wśród wielu osób, gdyż są to zęby, które zazwyczaj wyrastają zepsute lub po wyjściu negatywnie wpływają na resztę uzębienia, będąc źródłem bólu i dyskomfortu. Czy ósemki trzeba wyrywać?

Zdarzają się przypadki osób, które nie mają absolutnie żadnych problemów z tymi zębami. Wtedy nie ma właściwie żadnej potrzeby, by podejmować się usunięcia zęba mądrości. Są też osoby, których ósemki nie wyrastają przez całe życie. Dopóki nic nie wskazuje na jakieś nieprawidłowości – wtedy również nie należy zaprzątać sobie głowy pytaniem, czy wyrwać ósemki.


Jednak w jakimkolwiek przypadku, który ma przesłanki do tego, że ząb mądrości może szkodzić zdrowiu – należy podjąć się wyrywania ósemek. Odpowiednio wcześnie podjęte działanie może skutecznie zapobiec dużemu bólowi i chociażby stanowi zapalnemu, który może przerodzić się w taki wymagający już leczenia kanałowego. To z kolei nie należy do najprzyjemniejszych.


Wyrywanie 8 – czy ósemki trzeba wyrwać?


Jeżeli zastanawiasz się, czy powinieneś pozbyć się swojego zęba ósemka – korzenie jego mogą zacząć się psuć, bo zdarza się, że ząb pojawia się martwy. Pamiętaj, by najpierw udać się do gabinetu stomatologicznego, gdzie specjalista oceni, w jaki sposób należy wykonać zabieg usuwania ósemek. Metodą, którą posługują się chirurgowie ortodonci do wyrywania ósemek, nazywana jest ekstrakcją. Wiele osób uważa, że jest to zabieg bolesny, mimo że od lat odbywa się to przy podaniu znieczulenia miejscowego. Są pojedyncze przypadki, gdzie lekarz decyduje się na wprowadzenie narkozy, jednak jest to rozwiązanie ostateczne ze względu na wiążące się z tym zagrożenia.


Dla przykładu usuwanie górnej ósemki, która jest wystarczająco dobrze wyrżnięta, wystarczy niewielkiej ingerencji za pomocą narzędzi, którymi ząb mądrości zostaje rozchwiany. Następnie chirurg przeprowadzający zabieg bez problemu może usunąć ósemkę w całości. Nie zawsze sytuacja wygląda tak kolorowo i zdarza się, że należy usunąć ząb mądrości, który nie do końca wyszedł z dziąsła. Wtedy specjalista musi zaingerować w tkankę otaczającej ząb. W takich wypadkach zazwyczaj po zakończonym zabiegu zakładane są szwy, które ułatwiają powrót do zdrowia. Jednak zdarzają się przypadki, gdzie takie działanie jest zbędne, gdyż z czasem rana sama się zasklepi.


Wyrywanie ósemek powinno odbywać się w profesjonalnym gabinecie


Pamiętaj o tym, że jeżeli interesuje Cię usunięcie ósemek, to w tym celu powinieneś zwrócić się do stomatologa. Bez odpowiedniej diagnozy mogłoby się okazać, że w Twoim przypadku usuwanie chociażby górnej ósemki wcale nie ma sensu. Oczywiście można dokonać tego prewencyjnie, żeby nie musieć się już nigdy przejmować ewentualnymi problemami, jakie mogłyby się pojawić w przyszłości. Jednak ósemki są zębami, które rosną w późnej fazie życia, więc szczęka jest już wystarczająco rozwinięta i nie potrzebuje ich do właściwego funkcjonowania. Jeżeli Twoje ósemki nie rosną prawidłowo, wtedy niemal na pewno wreszcie pojawi się potrzeba usunięcia zęba mądrości.

Komentarz

Leave a Comment