Ból łydek to popularna dolegliwość, dotykająca wiele osób. Doskwiera on nie tylko starszym, ale również dzieciom. Często towarzyszą mu również inne objawy, które warto obserwować, aby móc postawić diagnozę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest przyczyna bólu łydek, zapoznaj się z poniższym artykułem.
Ból łydek – przyczyny
Istnieje wiele przyczyn bólu łydek. Zwykle dolegliwość ta jest związana ze stanami zapalnymi żył oraz zakrzepicą, wymagającą natychmiastowej interwencji medycznej. Ból łydek może być także objawem zapalenia mięśni wywołanego powikłaniami po grypie. Bolące łydki często są również oznaką wirusów m.in. enterowirusów i adenowirusów. W niektórych przypadkach rwący ból łydki to wyłącznie objaw przetrenowania lub wykonywania trenignów w niewłaściwy sposób. Natomiast ból łydki podczas chodzenia pojawiający się u dzieci to zazwyczaj oznaka rozrastania się organizmu, która jest w pełni naturalna i nie wymaga interwencji lekarskiej.
Ból łydek – leczenie
Zmagasz się z bólem łydek w nocy i w dzień? Zastanawiasz się, co zrobić, aby zniwelować tę dolegliwość? Otóż na początku należy ustalić, co powoduje dyskomfort. Jeśli powodem ciągnącego bólu nogi jest infekcja, należy skonsultować się z lekarzem lub rozpocząć leczenie domowymi sposobami. W przypadku infekcji zazwyczaj konieczny jest odpoczynek i zażywanie środków na przeziębienie.
Jeśli jednak przyczyną bólu łydek jest zakrzepica żył, trzeba jak najszybciej udać się do specjalisty, a następnie odbyć badania dopplerowskie, czyli USG tętnic i żył. Po otrzymaniu wyników lekarz przepisuje odpowiednie leki. W przypadku bólu łydek wynikającego z zakrzepicy warto również wspomóc się aktywnością fizyczną i stosowaniem maści z kasztanowca lub arniki.
Jeśli ból łydek wieczorem się pojawia, lecz znika rano, może to oznaczać, iż wynika on z ciągłego napięcia. W takim przypadku ważny jest relaks i odpoczynek. Pomocna może być również joga i inne ćwiczenia pomagające rozluźnić napięte mięśnie.
Jeśli jednak odczuwasz ból łydki od kręgosłupa, koniecznie udaj się do lekarza. Ta dolegliwość może być objawem przeciążenia, dyskopatii lędźwiowej, rwy kulszowej i stenozy lędźwiowej.
Ból łydek a niska ilość elektrolitów w organizmie
Ból łydek może wywołać sporą panikę. Wiele osób sądzi, iż zazwyczaj jest on objawem niebezpiecznej zakrzepicy. To nieprawda. Zwykle jest on oznaką niedoboru elektrolitów w organizmie. Najczęściej dotyka on osób, które piją dużo kawy, żyją w ciągłym stresie lub przyjmują niektóre leki wypłukujące najważniejsze elektrolity.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy to właśnie brak niektórych minerałów w organizmie powoduje rwący ból łydek, udaj się na badania poziomu elektrolitów w surowicy, a następnie skonsultuj się ze swoim lekarzem. Jeśli okaże się, że przyjmujesz za małą ilość witamin i minerałów, specjalista doradzi Ci, co warto suplementować. Może okazać się, że będziesz musiał również ograniczyć ilość przyjmowanej kofeiny. Po uzupełnieniu niedoborów elektrolitów Twój organizm wróci do normy, a ból łydek zniknie.
Artykuł na piątkę z plusem!