Piękne, zadbane i śnieżnobiałe zęby to prawdziwa wizytówka oraz oznaka zadbania. Z tego względu obok leczenia coraz popularniejszą przyczyną wizyt u stomatologa staje się wybielanie zębów. Czy warto? Zabieg to rozwiązanie szybkie, skuteczne, bezpieczne i bezinwazyjne. Wybielanie zębów stanowi świetną opcję dla tych, którzy marzą o śnieżnobiałym uśmiechu.
Wybielanie zębów – jak się przygotować?
Przed zabiegiem wybielania wymagane jest wyleczenie wszystkich zębów dotkniętych przez próchnicę. Inny warunek stanowi usunięcie zalegającego kamienia za pomocą skalingu oraz pozbycie się osadu przy użyciu piaskowania. Na koniec warto zadbać o fluoryzację, która wzmocni szkliwo i nieco zniweluje nadwrażliwość zębów.
Wybielanie zębów – jak wygląda?
Jako pierwszy dentysta wykonuje wywiad na temat stanu zdrowia pacjenta, ewentualnych chorób, które mogłyby wykluczyć chętnego. Na tej samej wizycie stomatolog dokładnie bada jamę ustną i sprawdza, czy któryś z zębów kwalifikuje się do leczenia. Dalej następuje dokładne zdjęcie kamienia, pozbycie się osadu oraz fluoryzacja. W przeciwnym razie wybielenie może być nierównomierne, a na zębach pojawią się plamy. Ostatnim krokiem jest wybór metody i przystąpienie do wybielania.
Wybielanie zębów – metody
Wybielić zęby w gabinecie można na kilka sposobów. Jednym z nich jest laserowe wybielenie zębów. Najpierw nakładany jest żel wybielający, który następnie naświetla się specjalnym laserem lub lampą LED. Nadtlenek wodoru będący składnikiem preparatu utlenia się na powierzchni szkliwa, wybielając je. Inną metodę stanowi nakładkowe wybielanie zębów. W trakcie wizyty w gabinecie dentysta przygotowuje odlew górnego i dolnego zestawu zębów. Na ich podstawie robi nakładki wraz z substancją wybielającą, które później regularnie zakłada się w domu.
Kolejny sposób to założenie licówek – cieniutkich nakładek wykonanych z porcelany. Najpierw wykonuje się odlew górnego i dolnego zestawu zębów, a następnie szlifuje się każdy, aby wszystkie miały równą powierzchnię. Kolejny krok to założenie licówek tymczasowych, żeby pacjent mógł się przyzwyczaić do efektu. Na kolejnej wizycie zakłada się te właściwe licówki i poleruje je.
Wybielanie zębów – przeciwwskazania
Istnieje kilka przeciwwskazań, które eliminują chętnych do wykonania zabiegu wybielania zębów. Wśród nich wymienia się ciążę, karmienie piersią, alergie na substancje wykorzystywane podczas zabiegu, aparat ortodontyczny, choroby przyzębia, nadwrażliwość zębów, niektóre leki, odsłonięte korzenie zębowe, osłabioną odporność, paradontozę, próchnicę oraz stan zapalny w jamie ustnej.
Wybielanie zębów – ile się utrzymuje?
Efekt wybielenia zębów utrzymuje się przez różną długość czasu w zależności od użytej metody, stosowania się do zaleceń stomatologa, na przykład zachowanie tzw. białej diety, zrezygnowanie z potraw i napojów, które mogłyby spowodować przebarwienia na szkliwie oraz używanie past wybielających. W najlepszym wypadku efekt utrzymuje się nawet 3 lata.
Pierwsza klasa artykuł!