Kurkuma, zwana inaczej szafranem indyjskim lub ostryżem długim, to pochodząca z Azji Południowo- Wschodniej roślina, której właściwości od tysięcy lat wykorzystywane są  w kuchni, jak i medycynie Dalekiego Wschodu. Z roku na rok zyskuje coraz większą popularność także w naszym kraju. Zarówno jako przyprawa, stosowana w kuchni orientalnej, jak i coraz częściej z racji jej walorów leczniczych, których bogactwo jest wręcz nieocenione.

Kurkuma – właściwości lecznicze

Surowcem leczniczym jest sproszkowane kłącze kurkumy. Za jej aktywność odpowiada grupa związków nazywanych kurkuminoidami. Spośród nich najsilniejsze, udowodnione działanie wykazuje kurkumina. Jest to substancja o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Jest też silnym antyoksydantem, co oznacza, że posiada działanie przeciwutleniające, a więc wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami. Niestety, kurkumina jest dość słabo przyswajalna przez organizm. Jej biodostępność, a więc przyswajalność wzrasta w obecności piperyny- substancji obecnej m.in. w czarnym pieprzu. Na rynku aptecznym znajdują się w sprzedaży suplementy zawierające połączenie kurkumy z piperyną, dla wzmocnienia jej efektu leczniczego.

Na co pomaga kurkuma?

Spektrum działania tej cudownej rośliny jest bardzo szerokie i do końca jeszcze w pełni niepoznane przez zachodnią medycynę.

Schorzenia, w których może być pomocna to:

  • wszelkie infekcje bakteryjne i wirusowe (w tym zakażenie H.pylori),
  • stany zapalne,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • schorzenia neurologiczne (choroba Alzheimera, depresja),
  • zaburzenia trawienia i wydzielania żółci,
  • profilaktyka nowotworów,
  • działanie odchudzające.

Kurkuma – jak stosować

Najłatwiejszym sposobem skorzystania z dobrodziejstw kurkumy jest po prostu włączenie jej do swojej codziennej diety jako przyprawy. Można dorzucić jej szczyptę do ulubionej zupy, wzbogacić dressing do sałatki lub przygotować aromatyczne indyjskie curry.

Ostatnio furorę jako panaceum na przeziębienie i grypę robi „złote mleko”. Jest to gorący napój przygotowany na bazie mleka roślinnego lub krowiego  z dodatkiem kurkumy, czarnego pieprzu i odrobiny tłuszczu, np. mleka kokosowego lub klarowanego masła. W zależności od preferencji można również dodać odrobinę miodu, cynamonu lub imbiru. Ten rozgrzewający napój to istna bomba witaminowa w walce z przeziębieniem. Można je także stosować profilaktycznie jako kurację w celu wzmocnienia organizmu.

Ciekawe właściwości kurkumy

Do nieco mniej znanych właściwości kurkumy możemy zaliczyć jej działanie wybielające na zęby. Można własnoręcznie przygotować taką pastę, mieszając olej kokosowy z kurkumą w proporcji 1:1. Otrzymamy w ten sposób ekologiczny kosmetyk o dodatkowym działaniu prozdrowotnym. Kurkumina dodatkowo będzie hamować namnażanie bakterii bytujących w jamie ustnej, wspomagając walkę z próchnicą.

Kurkuma od setek lat stosowana jest na Dalekim Wschodzie jako barwnik do tkanin, nadając im piękny żółtopomarańczowy kolor. Na naszym rodzimym gruncie coraz częściej zastępuje chemiczne barwniki podczas farbowania wielkanocnych pisanek.

Wielkie koncerny kosmetyczne także doceniają jej niezwykłe właściwości – na rynku pojawia się coraz więcej preparatów z wyciągiem z kurkumy. Kosmetyki te z pewnością docenią zarówno nastolatki, z uwagi na jej oczyszczające i antytrądzikowe działanie, jak i dojrzałe panie ze względu na jej odżywczy i przeciwstarzeniowy wpływ na skórę.

Kurkuma jest niezwykle ciekawą rośliną o szerokim spektrum działania, której właściwości są dopiero powoli odkrywane przez świat nauki i na pewno warto włączyć ją do swojej codziennej diety – zarówno w celach profilaktycznych, jak i leczniczych.

Leave a Comment